Google wyjaśnia działanie Prywatnego DNS w Androidzie P

W nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Android P pojawi się opcja Prywatny DNS (Private DNS), którą będzie można ustawić w opcjach sieci – teraz Google wyjaśnia jak będzie ona działać.

Prywatny DNS – Android P

System nazw domenowych (DNS) w skrócie można najlepiej opisać jako książkę telefoniczną dla Internetu. Po wpisaniu domeny, takiej jak google.com, DNS wyszukuje adres IP, aby można było załadować zawartość strony. Jest to kluczowy element nowoczesnej sieci, ale Android nigdy nie miał opcji globalnych ustawień DNS-a. Jeśli chcieliśmy zmienić serwer, musieliśmy to robić w ustawieniach danej sieci, używając statycznego adresu IP.

Kiedy Google ogłosiło Androida P, jednym z wymienionych nowych funkcji ustawień była opcja „Prywatny DNS”, ale firma nie wyjaśniła, jak to ustawienie będzie działało (poza tą dokumentacją dla programistów). Google opublikowało właśnie nowy wpis na blogu dla programistów Androida, w którym tłumaczy jak działa prywatny DNS i dlaczego jest tak ważny.

Tak, jak podejrzewaliśmy, opcja pozwala na zmianę DNS-a używanego we wszystkich aplikacjach i sieciach, co wcześniej nie było możliwe (bez użycia aplikacji innej firmy używającej usługi VPN).

Co więcej, Android P będzie obsługiwał DNS przez TLS, który szyfruje wszystkie zapytania DNS, aby nikt nie mógł ich odczytać ani modyfikować. Nie wszyscy dostawcy DNS-ów obsługują tę technologię, ale robi to kilka popularnych usług takich Google DNS (8.8.8.8, 8.8.4.4), Quad9 (9.9.9.9) czy CloudFlare ze swoim DNS-em 1.1.1.1.

Ustawienia „Prywatny DNS” w Androidzie P
Ustawienia „Prywatny DNS” w Androidzie P

Warto zauważyć, że niektóre aplikacje wykonują własne zapytania DNS i będą musiały być zaktualizowane, aby obsługiwać tę funkcję. Obecnie opcja prywatnego DNS_a nie działa, ale być może w kolejnej wersji Androida P Google pozwoli ją wreszcie wypróbować?

źródła: Android Developers Blog – DNS over TLS support in Android P Developer Preview, via Android Police