Serwer DNS 9.9.9.9 AKA Quad9 ma zadbać o bezpieczeństwo internautów

Uruchomiony właśnie serwer DNS 9.9.9.9 ma nie szpiegować zapytań użytkowników i ma być bezpieczniejszy niż Google Public DNS.

DNS Quad9 9.9.9.9 (logo)

Global Cyber Alliance udostępniło nowy darmowy serwer rozpoznawania nazw domen DNS 9.9.9.9 (zwany Quad9). Ten serwer ma oferować wyjątkowo silne zabezpieczenia i funkcje prywatności. Podobno ma być lepszy pod tym względem niż publiczny DNS Google’a (8.8.8.8 i 8.8.8.4).

Usługa DNS Quad9, która kryje się pod adresem 9.9.9.9, nie tylko zamienia identyfikatory URI na adresy IP, ale także sprawdza je w bazie danych IBM X-Force pod kątem analizy zagrożeń. Taka kontrola ma chronić użytkowników przed wylądowaniem w jednym z 40 miliardów złych miejsc i obrazów w sieci, które X-Force uznał za niebezpieczne.

The Alliance (GCA) był współzałożycielem City of London Police, prokuratory okręgowej w hrabstwie New York i Center for Internet Security, stając się „międzynarodowym, międzysektorowym przedsięwzięciem mającym na celu konfrontację, zaadresowanie i zapobieganie złośliwym czynnościom w cyberprzestrzeni” cybernetycznemu czynność.”

IBM pomógł projektowi na dwa sposoby: w 1988 r. Big Blue zabezpieczył blok 16 milionów adresów 9.0.0.0/8, co pozwoliło wykorzystać łatwy do zapamiętania adres DNS 9.9.9.9. Z kolei drugi partner Packet Clearing House dał systemowi globalny zasięg poprzez obecność w 40 krajach (70 punktów dostępowych). Użytkownicy tego DNS-a mogą bezkarnie korzystać z usługi do woli. W ciągu najbliższych 18 miesięcy planowane jest podwojenie liczby punktów Quad9 do 140.

Jak działa Quad9?

Jak działa DNS Quad9?
Jak działa DNS Quad9?

GCA, która pracowała nad rozwojem, stworzyła również społeczność wywiadowczą ds. zagrożeń w celu włączenia kanałów od 18 innych partnerów, w tym Abuse.ch, grupy roboczej Anti-Phishing, Bambenek Consulting, F-Secure, mnemonic, 360Netlab, Hybrid Analysis GmbH, Proofpoint, RiskIQ i ThreatSTOP.

Organizacja zapewnia, że zapytania użytkowników tego DNS-a nie zostaną upublicznione ani nie zostaną wykorzystanie do marketingowych lub innych celów. Quad9 nie będzie także przechowywać, korelować ani w inny sposób wykorzystywać danych osobowych.

Warto dodać, że Google składało taką samą obietnicę dla swojej usługi DNS 8.8.8.8. GCA poinformowało również, że ma nadzieję, że ich projekt przyciągnie użytkowników IoT, ponieważ telewizory, aparaty fotograficzne, magnetowidy, termostaty i urządzenia domowe często nie otrzymują ważnych aktualizacji zabezpieczeń.

Jak korzystać z bezpiecznego DNS-a 9.9.9.9?

Instrukcja dla użytkowników Windowsa:

Instrukcja dla właścicieli komputerów Mac:

Jeśli jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców, których dostawca ISP oferuje IPv6, dostępna jest także instrukcja konfiguracji tego protokołu komunikacyjnego w postaci: 2620:fe::fe.

źródło: The Register via Quad9.net