„Space Opera” to powieść sci-fi na miarę Douglasa Adamsa

Nowa książka pt. „Space Opera” napisana przez Catherynne M. Valente jest tak samo zabawna jak kultowy tytuł „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa.

„Spece Opera” – Catherynne M. Valente

Wielu autorów próbuje pisać humorystyczne powieści science fiction, ale niewielu się to udaje. Obok bardzo zabawnych dzieł, takich jak „czerwone koszule” (oryg. Redshirts) Johna Scalziego i całej serii „Świata Dysku” (oryg. Discworld) Terry’ego Pratchetta, szczytem humorystycznej i inteligentnej fantastyki naukowej jest „Autostopem przez galaktykę” (oryg. Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) Douglasa Adamsa o przygodach Arthura Denta we wszechświecie.

Ale nowa powieść Catherynne M. Valente zatytułowana „Space Opera” może wkrótce dołączyć do tego zaszczytnego grona, ponieważ jest to jedna z najzabawniejszych książek science fiction, które ostatnio wydano.

Tytuł książki „Space Opera” jest w rzeczywistości grą słów. Valente powiedziała niedawno, że do napisania opowieści zainspirowała ją dyskusja na Twitterze na temat Eurowizji. W Space Opera ludzkość żyje błogo nieświadoma obcego życia, dopóki nie pojawiają się istoty pozaziemskie i zapraszają ludzi do zaawansowanej międzygalaktycznej cywilizacji. Ale jest pewien haczyk: ludzie muszą udowodnić swoją wrażliwość podczas konkursu talentów zwanego Megagalactic Grand Prix, ustanowionego po galaktycznym konflikcie o nazwie The Sentience Wars. Jeśli Ziemia zostanie w końcu pokonana, ludzkość zostanie wymazana, a biosfera zostanie ponownie oczyszczona, aby planeta mogła spróbować nowego początku.

Obcy wysłannik, ptakopodobny stwór o niewymawialnym imieniu Esca, sugeruje kilka możliwych ludzkich reprezentantów – w tym Yoko Ono, Spice Girls, Skrillex, Kraftwerk, i fikcyjną piosenkarkę Brian Slade z filmu Velvet Goldmine. Ale ostatecznie, zaszczyt ten trafił do nieistniejącego już glamrockowego zespołu Decibel Jones i Absolute Zeros, którzy w połowie 2000 roku wydali album Spacetrumpet. Decibel (prawdziwe nazwisko Danesh Jalo) i kolega z zespołu Omar Çalışkan (znany także jako Oort St. Ultraviolet) od wielu lat są odseparowani od śmierci swojej trzeciej koleżanki z zespołu, Miry Wonderful Star. Ale spotykają się ponownie, aby uratować planetę, pracując w międzygalaktycznej rywalizacji Grand Prix.

Przeczytaj także: Książka pt. „Player One” Ernesta Cline’a pojawi się 4 kwietnia

Valente zyskała swoją popularność po wypracowaniu dekonstrukcji fantasy i science fiction w swoich książkach takich jak „Monologi lodówek” (oryg. The Refrigerator Monologues) i „O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym” (oryg. The Girl Who Circumnavigated Fairyland in Ship of Her Own Making).

Okładka książki „Space Opera”
Okładka książki „Space Opera”

W „Spece Opera” śmiesznie brzmiące idea kosmicznego konkursu Eurowizji, nie jest z natury bardziej absurdalne niż „realistyczne” konwencje science-fiction, takie jak nadprzestrzeń czy ludobójcze roboty. Podczas gdy Douglas Adams stworzył komediową niekompetencję bezosobową biurokrację w przestrzeni kosmicznej czy rybkę Babel, Valente wprowadza kapryśną dziwaczność jak wielowymiarowy niedźwiadek panda zwany kwantowym Tufted Domesticated Wormhole, który jest jedynym możliwym sposobem podróży międzygwiezdnych.

Oprócz ciekawego pomysłu na fabułę, prawdziwą wartością skomplikowanej prozy Valente są soczyste opisy i inteligentne metafory, które w jej przypadku działają doskonale i powodują znużenia.

Spece opera jest świetną rozrywką science fiction o międzygalaktycznym talent show, który determinuje los całych światów i odbywa się w równie zabawnym miejscu zwanym Dirty Ruuutu Flophouse and Grill.

Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Saga Press i dostępna jest w języku angielskim w sklepie Amazon: Space Opera (English Edition). Nie mamy informacji, czy któreś z polskich wydawnictw pracuje nad polskim tłumaczeniem, ale jeśli tak, to będzie to z pewnością sukces wydawniczy!

źródło: Saga Press via The Verge