Usługa DNS 1.1.1.1 przyspieszy korzystanie z internetu

Cloudflare uruchomiło dzisiaj nową usługę DNS 1.1.1.1, która przyspieszy korzystanie z internetu i to nie jest primaaprilisowy żart!

DNS 1.1.1.1 - szybszy i bezpieczniejszy internet

Tak się złożyło, że akurat w Prima Aprilis (zapis amerykański daty to 4/1 – czyli cztery jedynki), firma Cloudflare uruchomiła własną usługę DNS, która ma znacząco przyspieszyć połączenie internetowe i pomóc w utrzymaniu prywatności.

Usługa korzysta z adresu https://1.1.1.1 i nie jest to żart, lecz prawdziwy DNS, z którego każdy może korzystać. Cloudflare twierdzi, że będzie najszybszą internetową usługą DNS dla użytkowników indywidualnych. Chociaż oba systemy OpenDNS i Google DNS wciąż istnieją, Cloudflare koncentruje się głównie na aspekcie prywatności własnej usługi DNS z obietnicą wyczyszczenia wszystkich dzienników zapytań DNS w ciągu 24 godzin.

Usługi DNS są zwykle dostarczane przez dostawców usług internetowych w celu zamiany łatwych do zapamiętania nazw domenowych na postać adresów numerycznych IP. Jest to istotna część Internetu, ale serwery DNS dostarczane przez dostawców usług internetowych są często powolne i nierzetelne. Usługodawcy internetowi lub dowolne sieci Wi-Fi, z którymi się łączymy, mogą również używać serwerów DNS do identyfikowania wszystkich odwiedzanych witryn, co wiąże się z problemami dotyczącymi prywatności. DNS odgrywa także ważną rolę w pomaganiu tureckim obywatelom w unikaniu zakazu na Twitterze.

Cloudflare współpracował z APNIC, oferując swoją usługę DNS w wersji 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1. Wiele osób używało adresu 1.1.1.1 jako fałszywego adresu, a APNIC próbował w przeszłości analizować zalew ruchu na adres IP i był przeciążony.

Przeczytaj także: Serwer DNS 9.9.9.9 AKA Quad9 ma zadbać o bezpieczeństwo internautów

Matthew Prince, dyrektor generalny Cloudflare wyjaśnił, że podjęto rozmowy z APNIC na temat stworzenia pierwszego niezwykle szybkiego DNS-a – zaproponowano więc sieć Cloudflare, aby odbierać i analizować ruch śmieci w zamian za możliwość zaoferowania rozwiązania DNS dla adresów IP – i tak narodził się łatwy do zapamiętania adres DNS: 1.1.1.1.

Jak korzystać z serwera DNS 1.1.1.1?

Setup 1.1.1.1 na iOS-ie

Z DNS-a 1.1.1.1 może korzystać każdy na dowolnym urządzeniu i routerze. Wystarczy zmienić adresy DNS na 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1 (dla IPv4), a jeśli korzystasz z IPv6 wpisz: 2606:4700:4700::1111 oraz 2606:4700:4700::1001.

Szczegółowe instrukcje wraz z filmami wideo znajdziesz na stronie internetowej usługi pod przyciskiem Setup Instruction.

DNS 1.1.1.1 jest o 28% szybszy niż inne usługi

Usługa DNS Cloudflare oferuje obsługę zarówno DNS-over-TLS, jak i DNS-over-HTTPS, a firma ma nadzieję, że dzięki obsłudze HTTPS będzie z niej korzystać więcej przeglądarek i systemów operacyjnych obsługujących protokół. Usługa DNS Cloudflare ma obecnie globalny czas odpowiedzi wynoszący 14 ms, w porównaniu do 20 ms dla OpenDNS i 34 ms dla DNS-a firmy Google, więc jest to najszybszy algorytm rozpoznawania nazw DNS dla klientów indywidualnych na świecie.

Czasy odpowiedzi popularnych serwerów DNS
Czasy odpowiedzi popularnych serwerów DNS

To nie pierwszy raz, gdy Cloudflare wprowadza udogodnienia związane z usługami internetowymi. Sieć optymalizacji sieci wdrożyła swoją funkcję Universal SSL kilka lat temu, aby zapewnić bezpłatne szyfrowanie SSL milionom stron internetowych, a firma jest dobrze znana z oferowania ochrony przed atakami DDoS, aby zapobiec obciążaniu witryn złośliwym ruchem.

Jeśli jesteś zainteresowany korzystaniem z nowego DNS-a Cloudflare, możesz znaleźć wszystkie niezbędne informacje na stronie https://1.1.1.1.

źródło: The Verge via 1dot1dot1dot1, Blog Cloudflare – Announcing 1.1.1.1: the fastest, privacy-first consumer DNS service