Usługa goo.gl do skracania adresów URL zostanie wyłączona w 2019 r.

Google ogłosiła, że usługa do skracania długich adresów internetowych Google URL Shortener (goo.gl) przestanie działać w 2019 roku – zamiast tego firma będzie wspierała FDL, czyli Firebase Dynamic Links.

Google URL Shortener (goog.gl)

Firma Google ogłosiła dzisiaj, że usługa skracania adresów URL (Google URL Shortener – goo.gl), zostanie wyłączona w kwietniu 2018 roku, ale użytkownicy korzystający z niej do tej pory beda mogli korzystać z niej do marca 2019 roku.

Narzędzie zostało uruchomione 14 grudnia 2009 roku (źródło: Making URLs shorter for Google Toolbar and FeedBurner), aby ułatwić użytkownikom udostępnianie długich linków i mierzenie ruchu w internecie. Od tego czasu pojawiło się wiele popularnych usług skracania adresów URL i radykalnie zmieniły się sposoby, w jakie ludzie znajdują treści w internecie, od stron internetowych na komputery stacjonarne, aplikacje, urządzenia mobilne, asystentów domowych i wiele innych.

Wygenerowane do tej pory linki nadal będą działać, ale 13 kwietnia użytkownicy, którzy nie korzystali nigdy z tej usługi (lub używali jej tylko anonimowo), nie będą mogli już tworzyć krótkich linków w domenie goo.gl.

Użytkownicy, którzy tworzyli skrócone linki w domenie goo.gl, nadal będą mogli to robić z kont, z których wcześniej korzystali, ale tylko przez najbliższy rok – do 30 marca 2019 roku.

Przeczytaj także: Google wycofuje stronę „encrypted.google.com”

Koniec goo.gl to początek dla FDL

Google twierdzi, że likwiduje wsparcie dla goo.gl na rzecz Firebase Dynamic Links (skrót FDL) – pojedynczych linków dynamicznych, które mogą prowadzić do różnych miejsc docelowych w zależności od typu urządzenia, na którym są otwierane.

Należy jednak pamiętać, że linki dynamiczne Firebase (FDL) nie zastąpią krótkich linków goo.gl. Nie są też czymś, czego nie będą używać deweloperzy. Google zaleca bowiem, aby korzystać z usług skracania adresów URL takich jak Bitly i Ow.ly jako bezpośrednich zamienników.

Więcej o FDL przeczytasz na stronie projektu: firebase.google.com/products/dynamic-links.

źródło: Blog Google Developers – Transitioning Google URL Shortener to Firebase Dynamic Links