Google wycofuje stronę „encrypted.google.com”

30 kwietnia 2018 r. Google wyłączy stronę „encrypted.google.com” – po wejściu na nią po tej dacie, zostaniemy przekierowani na „google.com”.

Zrzut strony „encrypted.google.com”
Zrzut strony „encrypted.google.com”

W 2010 roku Google uruchomiło stronę internetową encrypted.google.com, stronę wyszukiwania, która obsługuje szyfrowanie SSL. Było też kilka innych funkcji prywatności, takich jak ograniczone wyświetlanie reklam w zapytaniach, ale głównym ulepszeniem był SSL. W październiku 2011 r. główna strona wyszukiwarki Google została przełączona na protokół SSL (HTTPS), więc nie było już potrzeby korzystania z zaszyfrowanej witryny Encrypted.

Prawdopodobnie nikt jej już nie używa, ale w końcu encrypted.google.com zostanie całkowicie wyłączona. Teraz na stronie pojawił się komunikat w pomarańczowej ramce, w którym możemy przeczytać:

Podstawowe funkcje encrypted.google.com zostały wbudowane w stronę główną wyszukiwarki Google. Użytkownicy tej strony po 30 kwietnia 2018 r. będą przekierowywani na https://www.google.com

Przeczytaj także: Chrome 68 będzie oznaczał strony po HTTP jako „niechronione”

Nowoczesne przeglądarki używają HTTPS

Firma Google utworzyła stronę encrypted.google.com, aby umożliwić użytkownikom bezpieczne przeszukiwanie internetu. Teraz wszystkie usługi Google i większość nowoczesnych przeglądarek, takich jak Chrome, automatycznie używają połączeń HTTPS.

Jak ta zmiana wpłynie na starsze przeglądarki? Jeśli po wejściu na www.google.com nie widzisz „https” na pasku adresu, możesz:

  • wpisać https://www.google.com.
  • zaktualizować przeglądarkę do najnowszej wersji.

źródło: Wyszukiwarka Google – Pomoc