Jak korzystać z nowej funkcji „Kondycja baterii” pod iOS 11.3?

Zobacz, w jaki sposób korzystać z nowej funkcji „Kondycja baterii (beta)”, która informuje o stanie akumulatora i wpływu na działanie iPhone’a pod systemem iOS 11.3.

Jak korzystać z funkcji „Kondycja baterii” pod systemem iOS 11.3?

W przypadku telefonów iPhone 6 i nowszych mobilny system operacyjny iOS 11.3 oferuje nową funkcję wyświetlania kondycji baterii oraz informowania o potrzebie jej wymiany, które dostępne są w Ustawienia → Bateria → Kondycja baterii (Beta).

Użytkownicy mogą też sprawdzać, czy jest włączona funkcja zarządzania wydajnością (dynamicznie zmieniająca maksymalną wydajność w celu zapobiegania przypadkowemu wyłączeniu urządzenia), a także wyłączyć tę funkcję. Funkcja jest włączana tylko po nieoczekiwanym wyłączeniu urządzenia z baterią, która straciła zdolność do zapewniania maksymalnej mocy chwilowej. Jest ona używana na telefonach iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 i iPhone 7 Plus.

Uwaga: po uaktualnieniu do systemu iOS 11.3 funkcja zarządzania wydajnością na urządzeniu będzie początkowo wyłączona. Zostanie włączona dopiero w przypadku nieoczekiwanego wyłączenia urządzenia.

Wszystkie modele telefonu iPhone zawierają podstawową funkcję zarządzania wydajnością, która ma na celu gwarantowanie, że bateria i system działają w odpowiedni sposób, a podzespoły urządzenia są chronione. Dotyczy to reagowania na bardzo wysokie i niskie temperatury, a także zarządzania napięciem wewnętrznym. Takie zarządzanie wydajnością jest konieczne w celu zachowania bezpieczeństwa i zapewnienia oczekiwanego działania urządzenia. Nie można wyłączyć tego mechanizmu.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić czy musisz wymienić baterię iPhone’a?

Maksymalna pojemność baterii

Na ekranie funkcji Kondycja baterii są dostępne informacje o maksymalnej pojemności baterii i gotowości na szczytowy pobór mocy.

Maksymalna pojemność baterii to miara pojemności baterii urządzenia względem jej pojemności, gdy była nowa. Baterie mają 100% pojemności przy pierwszej aktywacji. Wraz z rosnącym wiekiem chemicznym pojemność baterii spada, przez co urządzenie może częściej wymagać ładowania.

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. Roczna gwarancja obejmuje serwisowanie wadliwej baterii. Jeśli bateria nie jest już objęta gwarancją, firma Apple oferuje płatne serwisowanie baterii. Dowiedz się więcej na temat cykli ładowania.

Kiedy kondycja baterii ulega pogorszeniu, spada również jej gotowość na szczytowy pobór mocy. Na ekranie Kondycja baterii jest dostępne pole Gotowość na szczytowy pobór mocy, które może zawierać następujące komunikaty.

Gotowość na szczytowy pobór mocy (screen)
Gotowość na szczytowy pobór mocy (Normalna wydajność i Zastosowane zarządzanie wydajnością)
 • Normalna wydajność
  Kiedy stan baterii pozwala obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie i funkcja zarządzania wydajnością nie jest używana, jest wyświetlany ten komunikat: Bateria może obecnie obsłużyć szczytowy pobór mocy przez urządzenie.
 • Zastosowane zarządzanie wydajnością
  Kiedy są używane funkcje zarządzania wydajnością, jest wyświetlany ten komunikat: Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Funkcja zarządzania wydajnością jest teraz aktywna, co pomoże uniknąć ponownego wystąpienia tego problemu. Wyłącz…
  Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, nie można ponownie jej włączyć. Funkcja ta zostanie automatycznie ponownie włączona, jeśli nastąpi nieoczekiwane wyłączenie urządzenia. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.
Od lewej: Nieznana kondycja baterii, Zarządzanie wydajnością wyłączone, Pogorszona kondycja baterii
Od lewej: Nieznana kondycja baterii, Zarządzanie wydajnością wyłączone, Pogorszona kondycja baterii
 • Nieznana kondycja baterii
  Jeśli system iOS nie może ustalić kondycji baterii urządzenia, jest wyświetlany ten komunikat: iPhone nie może określić kondycji baterii. Usługę serwisu baterii może wykonać autoryzowany serwis Apple.  Więcej informacji o opcjach serwisu…
  Przyczyną może być nieprawidłowa instalacja baterii lub nieznana bateria.
 • Zarządzanie wydajnością wyłączone
  Jeśli funkcja zarządzania wydajnością zostanie wyłączona, będzie wyświetlany ten komunikat: Ten iPhone nieoczekiwanie wyłączył się, ponieważ jego bateria nie mogła zapewnić wystarczającego zasilania w momencie szczytowego poboru mocy. Ochrona zapewniana przez funkcję zarządzania wydajnością została przez Ciebie wyłączona.
  Jeśli urządzenie ponownie nieoczekiwanie się wyłączy, funkcje zarządzania wydajnością zostaną przywrócone. Również opcja wyłączenia tej funkcji stanie się wtedy ponownie dostępna.
 • Pogorszona kondycja baterii
  Jeśli kondycja baterii ulegnie znacznemu pogorszeniu, będzie wyświetlany ten komunikat: Kondycja baterii jest znacznie obniżona. Wymianę baterii na nową, o pełnej pojemności i wydajności, może wykonać autoryzowany serwis Apple. Więcej informacji o opcjach serwisu…
  Ten komunikat nie oznacza zagrożenia bezpieczeństwa. Nadal można używać takiej baterii. Może jednak nastąpić wyraźne pogorszenie wydajności baterii i urządzenia. Wymiana baterii na nową poprawi wydajność.

Jeśli starzejąca się bateria wpływa na wydajność urządzenia i potrzebujesz pomocy dotyczącej jej wymiany, skontaktuj się ze Wsparciem Apple, aby sprawdzić dostępne opcje serwisowania.

źródło: Apple – Dowiedz się więcej na temat wydajności telefonu iPhone i jej związku z baterią.