LEGO zrobi klocki z bioplastiku wykonanego z trzciny cukrowej

Elementy roślinne wykorzystywane w nowych zestawach firmy LEGO będą wykonane z trwałych materiałów (bioplastików) wykonanych z trzciny cukrowej.

Elementy roślinne LEGO wykonane z bioplastiku

W ciągu najbliższych lat, wybrane elementy klocków LEGO będą produkowane z materiałów pochodzenia roślinnego, w ramach zobowiązania firmy do tworzenia bardziej zrównoważonych produktów.

Części przypominające liście, krzewy i drzewa będą wykonane z polietylenu utworzonego z etanolu wytworzonego z trzciny cukrowej. I choć stanowią one zaledwie od 1 do 2 procent wszystkich elementów, które tworzy LEGO, jest to pierwszy krok w ambitnym zobowiązaniu firmy do tworzenia wszystkich klocków LEGO przy użyciu materiałów trwałych – powiedział wiceprezes firmy odpowiedzialny za ochronę środowiska Tim Brooks. Te „zielone” kawałki zostaną wydane w zestawach, które ukażą się na rynku już w tym roku.

Przeczytaj także: 60 lat klocków LEGO® na jednej infografice

Jest to część zobowiązania firmy do przejścia na stosowanie trwałych materiałów w produktach i opakowaniach do 2030 roku. Tworzenie plastikowych części z trzciny cukrowej – zwanych „bioplastikami” – nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ plony te nadal wymagają wielu użytków rolnych, a rosnące zapotrzebowanie może się przyczynić do zmniejszenia obszarów upraw przeznaczonych na produkcję żywności. Ponadto, historyczne zapotrzebowanie na trzcinę cukrową spowodowało degradację lasów tropikalnych i przybrzeżnych mokradeł. Większy popyt może doprowadzić do dalszego wylesiania.

Zmiana składu klocków LEGO z akrylonitrylo-butadieno-styrenu (opartego na ropie naftowej) na tworzywo sztuczne z roślin jest z pewnością bardziej zrównoważonym wyborem odpowiedzialnego społecznie biznesu. I choć trzcina cukrowa nie jest idealnym źródłem dla bioplastików, jest to pierwszy krok w kierunku uczynienia naszych ulubionych zabawek budowlanych trochę bardziej ekologicznymi.

źródło: First sustainable LEGO® bricks will be launched in 2018 via Engadget