Oj będzie czytane! Już w marcu ukażą się trzy powieści hard science fiction autorstwa Hannu Rajaniemi: „Kwantowy złodziej”, „Fraktalny książę” i „Przyczynowy anioł”.
Hannu Rajaniemi to 39-letni fiński pisarz science fiction i fantasy, który pisze po angielsku i po fińsku. Mieszka w Oakland w Kalifornii i jest założycielem komercyjnej organizacji badawczej ThinkTank Maths.
Wydawnictwo Mag zapowiedziało na 23 marca 2018 roku wydanie jego trzech powieści z gatunku hard science fiction, „Kwantowy złodziej”, „Fraktalny książę” oraz „Przyczynowy anioł”. Wszystkie ukażą się tego samego dnia, a tłumaczyli je Michał Jakuszewski (tom 2. i 3.) oraz Wojciech Szypuła (tom. 1)
Powieści Rajaniemiego to oszałamiające hard SF – opowieść złodziejska, której motorem napędowym są jak najbardziej ludzkie motywy: zdrada, zemsta, zazdrość. Mocne oparcie w nauce, oryginalne pomysły i świetnie nakreślone postaci – to debiut wyjątkowy pod każdym względem.
Powyżej możecie zobaczyć okładki wszystkich trzech tomów serii, a poniżej opisy każdej z części.
Przeczytaj także: „Pułapka czasu” – przeczytaj zanim obejrzysz!
„Kwantowy złodziej” (tom 1.)
Jean le Flambeur siedzi w więzieniu. I powinien w nim zostać. Oszust, łgarz, niezrównany złodziej, o którego wyczynach krążą legendy. Jego pochodzenie owiewa mgła tajemnicy, za to o jego niesławnych dokonaniach – takich jak wykradnięcie ziemskich antyków z Marsa czy włamanie do rozległego zeusmózgu i kradzież jego myśli – słyszeli wszyscy.
Popełnił tylko jeden, jedyny błąd; nie udał mu się jeden skok. I teraz, jeśli chce odzyskać wolność, będzie musiał spróbować ponownie…
„Fraktalny książę” (tom 2.)
Na granicach przestrzeni złodziej, któremu pomaga sardoniczny statek, próbuje się włamać do pudełka Schrödingera. Robi to dla swej pracodawczyni oraz dla właścicielki statku Mieli. W pudełku kryje się jego wolność. Albo nie.
Pudełka strzegą kody wypaczające logikę oraz zdrowy rozsądek. A statek zaatakowano. Złodziej jest blisko śmierci, a napastnik pożera statek żywcem. Jeanowi de Flambeur zaczyna brakować czasu. Wszystkim jego wersjom. Natomiast na Ziemi dwie siostry w mieście Szybkich, kryjących się w cieniu graczy oraz dżinnów planują rewolucję.
Jest wiele innych historii, które można opowiedzieć w tysiąc i jedną noc, ale te dwie będą się łączyły i splatały ze sobą, aż rzeczywistość przerodzi się w spiralę.
W tej książce, będącej sequelem wysoko ocenionego przez międzynarodową krytykę Kwantowego Złodzieja, Hannu Rajaniemi wraca do swej zachwycające wizji wszechświata i dowiadujemy się, co przyszłość przyniesie Ziemi.
„Przyczynowy anioł” (tom 3.)
Samotna na bezczasowej plaży Joséphine Pellegrini czuje się rozczarowana końcem świata. Słońce niemal już zaszło, pomarańczowy blask unosi się tuż nad skrajem spokojnego przestworu morza. Na niebie wisi kula Ziemi. Mroczne witki ścigają się na bieli i błękicie, rozprzestrzeniając się jak rozlany atrament. Smoki Matjeka Chena wchłaniają w siebie materię, energię i informację. Wkrótce zakopią się w skorupie umierającego świata.
A dlaczego świat zginął? Joséphine zwraca swą uwagę na narzędzia, które ją zawiodły na zdradziecką Mieli, i złodzieja, który zawiódł jej zaufanie, Jeana le Flambeur.
Dzięki swej gorącej miłości do opowieści wszelkiego rodzaju, głębokiej charakterystyce postaci i znakomitej znajomości zdumiewających osiągnięć współczesnej nauki Hannu Rajaniemi szybko stał się jedną z gwiazd science fiction dwudziestego pierwszego wieku. To on opowiedział historię wielu żyć dżentelmena włamywacza Jeana le Flambeur.
Ta opowieść – napisana nie tylko pod wpływem wielkich twórców fantastyki, lecz również Maurice’a Leblanca, autora kryminalnych opowieści z epoki fin de siècle, jest pełna pomysłowych kradzieży, zdumiewającej nauki, niezwykłych wizji przyszłości oraz intrygujących hipotez na temat natury rzeczywistości oraz opowieści. Nadszedł już czas, by poznać ostateczny los Jeana, Mieli oraz całej ludzkości.
źródła: Wydawnictwo Mag (1) (2) (3)