Ile modeli smartfonów wydali producenci w 2017 roku?

Czy mniej może znaczyć lepiej na rynku smartfonów? Oto zestawienie liczby wydanych modeli przez największych producentów smartfonów w 2017 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rozpoczęły się targi Mobile World Congress w Barcelonie i wiele największych na świecie marek smartfonów wykorzysta to wielkie wydarzenie przemysłu mobilnego do zaprezentowania swojej najnowszej oferty na arenie światowej.

Podczas, gdy Apple nie uczestniczy nigdy na MWC, Samsung zazwyczaj prezentuje swoje nowe flagowe modele Galaxy S podczas kongresu, aby zwrócić na nie jak największa uwagę. Po przeniesieniu premiery Galaxy S8 w zeszłym roku, koreański gigant elektroniki powrócił na wielką scenę ze swoją konferencją Unpacked 2018, podczas której zaprezentował nowe Galaxy S9 i S9 Plus.

Jak wiadomo Samsung i Apple mają zupełnie inne podejście do rynku smartfonów. Podczas gdy Apple stawia na wydanie minimalnej liczby modeli smartfonów i koncentruje się na segmencie premium, Samsung wypuszcza wiele nowych modeli każdego roku skierowanych dla masowego odbiorcy. Modele Galaxy S i Galaxy Note konkurują z iPhone’ami Apple’a w segmencie high end, to  Samsung oferuje także dużo tańsze modele do konkurowania z chińskimi markami w Azji oraz wśród słabszych jakościowo urządzeń na rynkach zachodnich.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, które podejście jest właściwe, ponieważ zarówno Samsung, jak i Apple odnoszą wyjątkowe sukcesy w tym co robią. Wydaje się jednak, że kilku producentów smartfonów zaczęło skupiać się ostatnio na wydawaniu mniejszej liczby modeli każdego roku.

Liczba wydanych modeli w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. (wg marki/producenta)

Jak pokazuje poniższy wykres, przygotowany na podstawie danych z GSMArena i wykresu serwisu Statista, pięć głównych marek smartfonów, w tym Samsung, w ubiegłym roku wypuściło znacznie mniej telefonów niż w 2016 roku.

Liczba wypuszczonych modeli smartfonów (wg marki /producenta w 2017 roku w porównaniu z 2016 r.)
Liczba wypuszczonych modeli smartfonów (wg marki /producenta w 2017 roku w porównaniu z 2016 r.)
producent2016 r. (szt.)2017 r. (szt.)zmiana (szt.)
Huawei2225+2↑
Samsung3122-9↓
Xiaomi1813-5↓
Vivo1313
oppo912+3↑
LG199-10↓
htc157-8↓
Lenovo264-22↓
Apple33
Google22

Jak widać, tylko 2 najwięksi producenci smartfonów wydali więcej modeli niż rok wcześniej: Huawei (+2) i Oppo (+3), wszyscy pozostali znacząco zredukowali liczbę modeli – na największy krok zdecydowali się Lenovo (-22), LG (-10) oraz Samsung (-9). Bez zmian swojej strategii trzymają się Google (2) oraz Apple (3).

źródło: Statista – Is Less the New More in the Smartphone Market? via GSMArena