[23 lutego – 1 marca] Tydzień w historii technologii

Koniec lutego i początek marca, to początek firmy Apple, patent silnika elektrycznego i użycie RADAR-u, powstała też pierwsza przeglądarka internetowa, a pierwsze telewizory kolorowe trafiają do masowej sprzedaży.

23 lutego - 1 marca: Tydzień w historii technologii

23 lutego 2005: Pierwszy wirus telefonu komórkowego

Odkryto pierwszego wirusa o nazwie Cabir na telefony komórkowe. Cabir to w zasadzie robak infekujący telefony z systemem Symbian OS. Za każdym razem, gdy aktywowany był zainfekowany telefon, wyświetlał się komunikat „Caribe”. Zainfekowane telefony próbowały również rozprzestrzeniać wirusa za pomocą modułu Bluetooth.

24 lutego 1962: Pierwsze przekaźniki satelitarne telefonii i TV

Pierwsze satelitarne przekaźniki telefoniczne i telewizyjne zostały ustanowione przez satelitę komunikacyjną Echo 1. Satelita był w zasadzie wielkim metalicznym balonem, który po prostu odbijał mikrofale od powierzchni. Proste ale efektywne.

25 lutego 1837: Opatentowano silnik elektryczny

Wraz z żoną Emily i współpracownikiem Orange’em Smalleyem, Thomas Davenport otrzymał pierwszy amerykański patent na silnik elektryczny w 1837 roku, Patent USA nr 132.


25 lutego 2010: Apple sprzedało 10 miliardów piosenek

Apple ogłosiło, że ​​sprzedało dziesięciomiliardowy utwór w swoim sklepie iTunes Store. Dziesięciomiliardowy utwór to „Guess Things Happen That Way” Johnny’ego Casha, który został kupiony przez Louie Sulcera z Woodstocku w stanie Georgia, któremu Apple przyznało kartę podarunkowa o wartości 10 000 USD.

Firmie Apple zajęło ponad 5 lat, aby sprzedać swoje pierwsze pięć miliardów piosenek, ale w tylko zaledwie półtora roku sprzedano drugie tyle.

26 lutego 1935: Po raz pierwszy zademonstrowano RADAR

Szkocki fizyk Robert Watson-Watt, uważany przez wielu za wynalazcę RADAR-u (RAdio Detection And Ranging), po raz pierwszy pokazał to urządzenie w praktyce.

Watson-Watt eksperymentował przy użyciu fal radiowych, aby zlokalizować burze i pomyślał o wykorzystaniu wynalazku do wykrywania samolotów. Korzystanie z radaru jest powszechnie uważane za jeden z kluczowych czynników zwycięstwa Aliantów podczas II wojny światowej. Badania zmierzające do dalszego udoskonalenia RADAR-u obejmowały wiele dziedzin, w tym wynalazek tranzystora, co oczywiście umożliwiło rozwój wielu nowoczesnych skomputeryzowanych technologii.

26 lutego 1991: Pierwsza przeglądarka internetowa

Tim Berners-Lee przedstawił WorldWideWeb, pierwszą przeglądarkę internetową i edytor HTML WYSIWYG.

27 lutego 1998: Apple zaprzestaje prac na Newtonem

Apple Computer ogłasiło, że ​​zaprzestanie rozwijania pięcioletniego systemu operacyjnego Newton i wszystkich produktów opartych na systemie Newton OS, w tym serii MessagePad i EMate 300.

Apple skoncentrowało się na opracowaniu Macintosha – głównego produktu firmy… przynajmniej do czasu pojawienia się iPoda, iPhone’a i iPada.

28 lutego 1885: Powstanie AT&T

American Telephone and Telegraph Company zostaje zarejestrowane w stanie Nowy Jork jako spółka zależna od American Bell Telephone. W końcu firmy połączyły się i tym samym narodziła się firma telekomunikacyjna AT&T.

28 lutego 1954: Pierwsze telewizory kolorowe trafią do sprzedaży

Pierwsze kolorowe telewizory wykorzystujące standard NTSC są oferowane w sprzedaży dla klientów detalicznych. NTSC jest standardem używanym w większej części Ameryki Północnej i Południowej, Japonii i kilku innych miejscach na świecie.

1 marca 1976 r. Pierwsze dni narodzin Apple’a…

Steve Wozniak ukończył podstawową konstrukcję płytki drukowanej (stosunkowo) łatwego w użyciu komputera osobistego. Następnego dnia pokazuje go Homebrew Computer Club, do którego uczęszczał Steve Jobs.

Jobs dostrzegł potencjał i przekonał Woźniaka, aby nie zdradzał swoich schematów, ale zamiast tego wyprodukował obwody drukowane do sprzedaży. Obaj Steve’owie tworzą firmę, którą nazywają Apple, a projekt Woźniaka staje się podstawą komputera Apple I. Reszta, jak mówią, jest już historią.

1 marca 2008: Wycofano przeglądarkę internetową Netscape

America Online przerywa wsparcie dla przeglądarki internetowej Netscape – pierwszej komercyjnej przeglądarki internetowej, w dużej mierze odpowiedzialnej za popularyzację Internetu w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Netscape ostatecznie został wyprzedzony przez Internet Explorera Microsoftu, ponieważ Microsoft zawarł swoje narzędzie za darmo w każdej kopią systemu Windows. Jednak kod komputerowy Netscape stanowi podstawę projektu przeglądarki Mozilla Firefox, która do dziś jest popularna.

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj