[23 lutego – 1 marca] Tydzień w historii technologii

Koniec lutego i początek marca, to początek firmy Apple, patent silnika elektrycznego i użycie RADAR-u, powstała też pierwsza przeglądarka internetowa, a pierwsze telewizory kolorowe trafiają do masowej sprzedaży.

23 lutego - 1 marca: Tydzień w historii technologii

23 lutego 2005: Pierwszy wirus telefonu komórkowego

Odkryto pierwszego wirusa o nazwie Cabir na telefony komórkowe. Cabir to w zasadzie robak infekujący telefony z systemem Symbian OS. Za każdym razem, gdy aktywowany był zainfekowany telefon, wyświetlał się komunikat „Caribe”. Zainfekowane telefony próbowały również rozprzestrzeniać wirusa za pomocą modułu Bluetooth.

24 lutego 1962: Pierwsze przekaźniki satelitarne telefonii i TV

Pierwsze satelitarne przekaźniki telefoniczne i telewizyjne zostały ustanowione przez satelitę komunikacyjną Echo 1. Satelita był w zasadzie wielkim metalicznym balonem, który po prostu odbijał mikrofale od powierzchni. Proste ale efektywne.

25 lutego 1837: Opatentowano silnik elektryczny

Wraz z żoną Emily i współpracownikiem Orange’em Smalleyem, Thomas Davenport otrzymał pierwszy amerykański patent na silnik elektryczny w 1837 roku, Patent USA nr 132.

25 lutego 2010: Apple sprzedało 10 miliardów piosenek

Apple ogłosiło, że ​​sprzedało dziesięciomiliardowy utwór w swoim sklepie iTunes Store. Dziesięciomiliardowy utwór to „Guess Things Happen That Way” Johnny’ego Casha, który został kupiony przez Louie Sulcera z Woodstocku w stanie Georgia, któremu Apple przyznało kartę podarunkowa o wartości 10 000 USD.

Firmie Apple zajęło ponad 5 lat, aby sprzedać swoje pierwsze pięć miliardów piosenek, ale w tylko zaledwie półtora roku sprzedano drugie tyle.

26 lutego 1935: Po raz pierwszy zademonstrowano RADAR

Szkocki fizyk Robert Watson-Watt, uważany przez wielu za wynalazcę RADAR-u (RAdio Detection And Ranging), po raz pierwszy pokazał to urządzenie w praktyce.

Watson-Watt eksperymentował przy użyciu fal radiowych, aby zlokalizować burze i pomyślał o wykorzystaniu wynalazku do wykrywania samolotów. Korzystanie z radaru jest powszechnie uważane za jeden z kluczowych czynników zwycięstwa Aliantów podczas II wojny światowej. Badania zmierzające do dalszego udoskonalenia RADAR-u obejmowały wiele dziedzin, w tym wynalazek tranzystora, co oczywiście umożliwiło rozwój wielu nowoczesnych skomputeryzowanych technologii.

26 lutego 1991: Pierwsza przeglądarka internetowa

Tim Berners-Lee przedstawił WorldWideWeb, pierwszą przeglądarkę internetową i edytor HTML WYSIWYG.

27 lutego 1998: Apple zaprzestaje prac na Newtonem

Apple Computer ogłasiło, że ​​zaprzestanie rozwijania pięcioletniego systemu operacyjnego Newton i wszystkich produktów opartych na systemie Newton OS, w tym serii MessagePad i EMate 300.

Apple skoncentrowało się na opracowaniu Macintosha – głównego produktu firmy… przynajmniej do czasu pojawienia się iPoda, iPhone’a i iPada.

28 lutego 1885: Powstanie AT&T

American Telephone and Telegraph Company zostaje zarejestrowane w stanie Nowy Jork jako spółka zależna od American Bell Telephone. W końcu firmy połączyły się i tym samym narodziła się firma telekomunikacyjna AT&T.

28 lutego 1954: Pierwsze telewizory kolorowe trafią do sprzedaży

Pierwsze kolorowe telewizory wykorzystujące standard NTSC są oferowane w sprzedaży dla klientów detalicznych. NTSC jest standardem używanym w większej części Ameryki Północnej i Południowej, Japonii i kilku innych miejscach na świecie.

1 marca 1976 r. Pierwsze dni narodzin Apple’a…

Steve Wozniak ukończył podstawową konstrukcję płytki drukowanej (stosunkowo) łatwego w użyciu komputera osobistego. Następnego dnia pokazuje go Homebrew Computer Club, do którego uczęszczał Steve Jobs.

Jobs dostrzegł potencjał i przekonał Woźniaka, aby nie zdradzał swoich schematów, ale zamiast tego wyprodukował obwody drukowane do sprzedaży. Obaj Steve’owie tworzą firmę, którą nazywają Apple, a projekt Woźniaka staje się podstawą komputera Apple I. Reszta, jak mówią, jest już historią.

1 marca 2008: Wycofano przeglądarkę internetową Netscape

America Online przerywa wsparcie dla przeglądarki internetowej Netscape – pierwszej komercyjnej przeglądarki internetowej, w dużej mierze odpowiedzialnej za popularyzację Internetu w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Netscape ostatecznie został wyprzedzony przez Internet Explorera Microsoftu, ponieważ Microsoft zawarł swoje narzędzie za darmo w każdej kopią systemu Windows. Jednak kod komputerowy Netscape stanowi podstawę projektu przeglądarki Mozilla Firefox, która do dziś jest popularna.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!