neoSłówka: Co to jest nomofobia?

Czym objawia się nomofobia i czy rzeczywiście jest fobią? Kiedy po raz pierwszy zdefiniowano objawy tego lęku oraz jakie stosowane są metody leczenia nomofobii?

noeSłówka: nomofobia

Nomofobia (z ang. no mobile phone phobia) to nazwa określająca fobię polegającą na strachu przed brakiem kontaktu z telefonem komórkowym – możliwości skorzystania z niego. Można uznać, że słowo „fobia” jest niewłaściwie używane do określenia tego stanu i w większości przypadków jest to forma zaburzenia lękowego.

Chociaż nomofobia nie pojawia się obecnie w Diagnostycznym i Statystycznym Podręczniku Zaburzeń Psychicznych (podręcznik z klasyfikacją zaburzeń psychicznych wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne – w wydaniu piatym DSM-5), została zaproponowana jako „specyficzna fobia”, oparta na definicjach podanych w DSM-4.

Według Bianchi i Philipsa (2005) obecnie występują nowe czynniki psychologiczne zaangażowane w nadużywanie telefonu komórkowego. Należą do nich niskie poczucie własnej wartości (gdy osoby szukające reasekuracji korzystają z telefonu komórkowego w nieodpowiedni sposób) i ekstrawertyczna osobowość (gdy osoby używają telefonu komórkowego w nadmiarze). Jest również wysoce prawdopodobne, że objawy afektywne mogą być spowodowane innymi leżącymi u podłoża i istniejącymi wcześniej zaburzeniami psychicznymi, w tym fobią społeczną lub społecznym zaburzeniem lękowym, lękiem społecznym i paniką.

Przeczytaj także: Nomofobia – strach przed brakiem smartfona

Kiedy po raz pierwszy pojawił się termin nomofobia?

Termin nomofobia został użyty po raz pierwszy podczas badania przeprowadzonego w 2008 roku przez brytyjską pocztę, która zleciła YouGov (brytyjskiej organizacji badawczej). badano wówczas lęki, które doświadczali użytkownicy telefonów komórkowych. Badanie wykazało, że prawie 53% użytkowników telefonów komórkowych w Wielkiej Brytanii jest zaniepokojonych, gdy straci telefon komórkowy, wyczerpie się bateria, stan konta na karcie prepaid, lub nie mają zasięgu sieci.

Nomofobia - Jak się czujesz, gdy zawieruszysz telefon?

Badanie, w którym wzięło udział 2163 osób, wykazało, że około 58% mężczyzn i 47% kobiet cierpi na tę fobię, a dodatkowe 9% odczuwa stres, gdy ich telefony komórkowe są wyłączone. 55% ankietowanych cytowało utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi lub rodziną jako główny powód, dla którego niepokoili się, gdy nie mogli korzystać z telefonów komórkowych. W badaniu porównano poziomy stresu wywołane przez nomofobię, z tymi które ludzie odczuwali podczas stresu w dniu ślubu czy wyjazdem do dentysty.

Jak leczyć nomofobię?

Obecnie akceptowane metody leczenia nomofobii są bardzo ograniczone ze względu na stosunkowo nową dolegliwość, która nie jest jeszcze dokładnie zbadana i przeanalizowana. Jednak obiecujące terapie obejmują psychoterapię poznawczo-behawioralną i łączą się z interwencjami farmakologicznymi. Zabiegi z użyciem tranylcyprominy i klonazepamu skutecznie zmniejszyły efekty nomofobii.

źródło: Wikipedia