Nowy błąd odkryty pod systemem iOS 11.2.5 związany jest z wysłaniem jednego ze znaków w języku telugu przez aplikację Wiadomości i Mail na iPhone’ie oraz Macu.
Aktualizacja, 19.02.2018, godz. 22.00: Uaktualnienie systemu iOS 11.2.6 naprawiające ten błąd jest już dostępne do pobrania!
Język telugu należy do grupy południowowschodniej i jest najpopularniejszym wśród rodziny języków drawidyjskich. Wygląda jednak na to, że konkretny indyjski znak z tego języka wysłany przez iMessage lub po prostu wstawiony do pola tekstowego spowoduje, że iPhone stanie się bezużyteczny.
Jeśli otrzymasz wiadomość ze „złośliwym” znakiem twój iPhone uruchomi się ponownie za każdym razem, gdy klikniesz w ikonę Wiadomości, ponieważ system bezskutecznie będzie próbował załadować nieszczęśliwy znak.
W tej chwili nie ma prostego sposobu na naprawianie tego błędu – najlepiej jest poprosić kogoś, aby wysłał Ci zwykłą wiadomość tekstową, a następnie spróbuj wejść do aplikacji Wiadomości i usunąć wątek z wiadomościami zawierającymi ten znak.
Błąd dotyczy tylko użytkowników urządzeń z systemem iOS 11.2.5, a jeśli masz HomePoda w swoim domu, jesteś w 100% podatny na ataki – ta wersja iOS-a była konieczna do uruchomienia HomePoda.
Aktualizacja: Ten sam błąd występuje w aplikacji Mail i Wiadomości na komputerach Mac z systemem macOS 10.13.3.
Tak wygląda nieszczęsny znak:
To nie jest pierwszy szczególny błąd, który miał taki sam wpływ na urządzenia z systemem iOS. Tzw. „błąd 2 grudnia” pod systemem iOS 11.1.2 powodował, że niektórzy użytkownicy mogli otrzymywać ciągle lokalne powiadomienia. Innym był błąd związany z autokorektą „It” na „Is” czy niemożliwość wpisania „I”. W końcu jeden z poważniejszych błędów tzw. „chaiOS”, który mógł zablokować iPhone’a nawet bez klikania w link.
A tak wygląda efekt otrzymania takiej wiadomości:
Another iOS bug is crashing iPhones and disabling access to iMessage https://t.co/9do0xyz7k4 pic.twitter.com/15Ripq7PP8
— Tom Warren (@tomwarren) February 15, 2018
Mamy nadzieję, że Apple naprawi szybko naprawi tę lukę i wyda małą aktualizacje systemu iOS 11.2.6 w najbliższym czasie. Dobrze byłoby jednak, że Apple przemyślało kwestię niestandardowych znaków diakrytycznych, które w rękach złośliwych mogą uprzykrzać życie wszystkim użytkownikom systemu iOS… Sobrze, że możemy używać naszych ę, ą, ś, ć, ł, ó, ń, ź czy ż…
źródło: The Verge via phoneArena