Błąd „2 grudnia” systemu iOS 11.1.2 – jak go naprawić?

Na niektórych modelach iPhone’a z systemem iOS 11.1.2 występuje od 2 grudnia błąd powodujący wysyłanie powiadomień i zawieszanie urządzenia.

Błąd „2 grudnia 00:15” iOS 11.1.2

Z piątku na sobotę, o godzinie 00:15 niektórzy użytkownicy iPhone’ów z systemem iOS 11.1.2  na całym świecie mogli paść ofiarami tzw. już błędu „2 grudnia”, który powoduje ciągłe wysyłanie powiadomień z aplikacji z lokalnymi powiadomieniami.

Jeśli posiadasz zainstalowane aplikacje mobilne, które wysyłają powtarzające się przypomnienia, takie jak na przykład w aplikacjach medytacyjnych Headspace lub Calm, to możesz zostać zasypany ciągłym przypomnieniem o poświęceniu czasu na medytację…

Jak na ironię, obecnie ich działanie przyczynia się do poważnego niepokoju osób, które mają je zainstalowane na swoim iPhonie. Powiadomienia pochodzą z telefonu, powodując problem w przeciwieństwie do tych generowanych z serwera zlokalizowanego zdalnie.

Jak naprawić problem 2 grudnia” pod systemem mobilnym iOS 11.1.2?

W krajach, w których jest już sobota 2 grudnia  popołudniu, podobnie jak w Australii, sklepy Apple’a zostały zalane przez użytkowników iPhone’a. Członkowie personelu App Store’ów podobno doradzają, aby zmienić datę na urządzeniu na wcześniejszą niż 2 grudnia… Takie, tymczasowe rozwiązanie ma pomóc w pozbyciu się uporczywych powiadomień, ale mogą pojawić się problemy w działaniu innych aplikacji mobilnych, które nie będą działać, ponieważ data na telefonie nie będzie zgodna z datą na serwerach tych aplikacji.

Niektórzy użytkownicy radzą sobie z tym problemem wyłączając zarówno powiadomienia jak i odświeżanie aplikacji w tle.

Ponowna instalacja aplikacji nie naprawia problemu, więc szkoda czasu na takie działanie. Nie ma wątpliwości, że w Cupertino będzie gorąco w ten weekend i na pewno pojawi się zamieszanie i panika, gdy cały świat obudzi się z tym problemem na iPhone’ie.

Wyłączenie powiadomień, przesunięcie daty wstecz…

Jeśli Twój iPhone nie restartuje się i nie masz problemu z powiadomieniami, nie musisz nic robić. Z drugiej strony, jeśli Twój telefon się zawiesza z powodu błędu „2 grudnia”, wydaje się, że najlepszą rzeczą, którą możesz teraz zrobić, jest wyłączenie wszystkich powiadomień w aplikacjach, które wysyłają regularne przypomnienia. Jeśli to nie zadziała, przestawienie daty na wcześniejszą niż 2 grudnia wydaje się być ostatecznością…

Błąd nie występuje pod betą systemu iOS 11.2, jeśli więc nie zostanie ona wkrótce wydana możemy się spodziewać szybkiej i mniejszej poprawki jeszcze w najbliższy poniedziałek, albo finalnego wydania iOS 11.2.

Aktualizacja: Apple wydało dzisiaj rano finalną wersję systemu iOS 11.2 – zalecana jest instalacja najnowszej wersji oprogramowania, która eliminuje ten i inne mniejsze błędy oraz wprowadza kilka nowych funkcji.

W ciągu najbliższych godzin Apple wyda zapewne komunikat w tej sprawie. Gdy tylko się pojawi zaktualizuję ten wpis o rady giganta z Cupertino.

źródło: iPhoneArena – Bug on iOS 11.1.2. causes some Apple iPhone models to continuously crash starting December 2nd