mWeryfikator – rządowa aplikacja do potwierdzania danych klientów

Ministerstwo Cyfryzacji wydało kolejną aplikację mobilną mWeryfikator, dzięki której firmy mogą potwierdzić tożsamość klientów korzystających z aplikacji mDokumenty.

Aplikacja mobilna mWeryfikator od Ministerstwa Cyfryzacji

Aplikacja mobilna mWeryfikator to kolejna bezpłatna aplikacja rządowa na smartfony z systemem Android, dzięki której mali przedsiębiorcy i firmy mogą w prosty sposób zweryfikować tożsamość swoich klientów korzystających z mDokumentów w aplikacji mObywatel.

Pierwszym mDokumentem, który będzie można zweryfikować w aplikacji mWeryfikator jest mTożsamość. Dane wyświetlane w obu aplikacjach pochodzą z rejestrów państwowych. Są zatem tak samo pewne jak te, które widnieją na tradycyjnych dokumentach.

Wyświetlone w aplikacji dane nie są przechowywane na urządzeniu mobilnym, służą jedynie do zweryfikowania tożsamości drugiej osoby. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna, a użytkownicy zapłacą  jedynie za korzystanie z internetu lub połączenia telefoniczne na smartfonie, na którym zainstalowany jest mWeryfikator.

Jak pisze minister Anna Streżyńska na swoim profilu na Twitterze, aplikacja przeznaczona jest głównie dla małych i średnich firm takich jak hotele, kina czy sklepy z alkoholem, które obsługują dużą liczbę klientów.

Screen aplikacji mWeryfikator
Screen aplikacji mWeryfikator

Zalety aplikacji mobilnej  mWeryfikator:

  • wyświetlanie danych klienta, w celu potwierdzenia jego tożsamości,
  • pewność, że dane nie zostały w żaden sposób zniekształcone lub sfałszowane,
  • upewnisz się, że klient posługujący się tym rodzajem dokumentów jest pełnoletni.

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające Profil Zaufany, który można założyć w urzędzie lub online za pomocą bankowości internetowej wybranych banków. Z kolei do aktywacji aplikacji mWeryfikator nie jest potrzebna rejestracja ani posiadanie Profilu Zaufanego.

Jakie dane klientów można zobaczyć w aplikacji mWeryfikator?

  • imiona i nazwisko,
  • zdjęcie w niskiej rozdzielczości,
  • datę i czas dokonania weryfikacji.

Kto może korzystać z mWeryfikatora?

Z aplikacji może korzystać każdy, kto posiada smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny oraz ma aktywne połączenie z internetem mobilnym lub Wi-Fi w smartfonie.

Przy pomocy aplikacji mWeryfikator można sprawdzać dane wyłącznie użytkowników aktualnej wersji aplikacji mObywatel. Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Dodatkowo, online można sprawdzić aktualność certyfikatu przy wyświetlaniu danych w mObywatelu.

Dane, które pobierane są od użytkownika aplikacji mObywatel za pomocą aplikacji mWeryfikator, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że między innymi nie można ich publikować ani udostępniać innym osobom.

Obecnie aplikację można pobrać tylko na urządzenia z systemem Android, ze sklepu Google Play: