Apple przejęło Shazam i ma wobec niego „ekscytujące plany”

Apple poinformowało dzisiaj już oficjalnie, że przejęło firmę Shazam i zapowiada, że ma specjalne plany na wykorzystanie tego zakupu.

Apple przejęło Shazam

Firma Apple ogłosiła dziś, że nabyła usługę rozpoznawania muzyki Shazam. Jest to jeden z najlepszych zakupów firmy z Cupertino od czasów zakupu producenta słuchawek Beats za 3 miliardy dolarów w maju 2014 roku.

Tym razem nie ujawniono warunków finansowych, ale kiedy serwis TechCrunch podał informację o planach przejęcia w zeszłym tygodniu, jedno z jego źródeł podało, że transakcja może kosztować około 400 mln dolarów. Warto dodać, że Shazam był wyceniony na 1 miliard dolarów w styczniu 2015 roku.

Shazam to popularna usługa, za pomocą której można identyfikować tytuły i teksty piosenek, teledysków, czy programów telewizyjnych. Shazam posiada samodzielną aplikację mobilną na iPhone’a, iPada, Maca i Apple Watch, a usługa jest również wbudowana w asystenta Siri począwszy od wersji systemu iOS 8.

Usługa Shazam jest także zintegrowana z Apple Music, umożliwiając subskrybentom rozpoznanie piosenek, a następnie odtworzenie ją bezpośrednio w usłudze do strumieniowego przesyłania muzyki. Shazam ma również aplikację w komunikatorze iMessage do identyfikowania i udostępniania utworów w aplikacji Wiadomości.

W oświadczeniu przekazanym mediom, Apple potwierdziło przejęcie w kilku słowach: 

Cieszymy się, że Shazam i jego utalentowany zespół dołączą do Apple. Od czasu premiery w sklepie App Store Shazam konsekwentnie zalicza się do najpopularniejszych aplikacji na iOS-a. Obecnie jest używany przez setki milionów ludzi na całym świecie, na wielu platformach. Apple Music i Shazam to naturalny sposób dzielenia się pasją do odkrywania muzyki i dostarczania naszym użytkownikom doskonałych doznań muzycznych. Mamy ekscytujące plany i czekamy na połączenie z Shazamem, po zatwierdzeniu dzisiejszej umowy.

Shazam to nie tylko duża część ekosystemu Apple’a. Usługa jest wbudowana w aplikacji Snapchat. W aplikacji wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk na ekranie aparatu, aby zidentyfikować utwór w Shazamie.

We wrześniu 2016 r. Shazam ogłosił, że jego aplikacje mobilne zostały pobrane ponad miliard razy od czasu uruchomienia. Shazam wydał swoją oryginalną aplikację na iPhone’a, gdy tylko App Store pojawił się na rynku w 2008 roku.

Algorytmy uczenia maszynowego Shazama używane do identyfikowania klipów audio i ich funkcja rozszerzonej rzeczywistości, która umożliwia użytkownikom odkrywanie treści na podstawie zdjęć zrobionych za pomocą aplikacji, może być cenną technologią dla Apple’a.

Apple nie ujawnia w tej chwili więcej szczegółów, więc będziemy musieli poczekać i zobaczyć dokładnie, w jaki sposób technologie i potencjał Shazama zostanie wykorzystany przez giganta.

Aplikację pobierzesz na urządzenia z systemem iOS i Android, klikając na poniższe linki:

źródło: MacRumors