Dlaczego Apple kupiło Beats Electronics?

Apple kupiło Beats Electronics za 3,2 miliarda dolarów, jest to największe przejęcie w historii firmy z Cupertino.

Dlaczego Apple kupiło Beats Electronics?

Beats Electronics zostało założone przez Dr. Dre i Jimmy’ego Iovine’a w 2008 roku. Jak mówią, założyli własną firme produkującą słuchawki, ponieważ nie odpowiadała im słaba jakość słuchawek dodawanych do iPodów i iPhone’ów. W 2011 roku HTC kupiło 50,1 proc. Beats Audio tylko po to, aby w 2012 roku je z powrotem odsprzedać. Teraz gigant mobilny z Cupertino, który przewrotnie był przyczyną powstania firmy, kupił ją za nie bagatela 3,2 miliardy dolarów. Dlaczego Apple kupiło Beats Electronics? Nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, a transakcja zostanie oficjalnie sfinalizowana w przyszłym tygodniu. Wątpię, aby Apple tłumaczyło się ze swojego zakupu?

Apple ma spory zapas gotówki, bo aż 145 miliardów dolarów, więc w coś musi inwestować, a firma Dr. Dre to chyba dobry wybór. W Ameryce słuchawki Beats są najpopularniejszymi wśród młodych ludzi słuchających muzyki, bo aż 46 proc. planuje kupić je w tym roku. Miejsce drugie, jak na ironię, z 25% zajęło Apple.

Najpopularniejsze słuchawki wśród amerykańskich nastolatków.
Najpopularniejsze słuchawki wśród amerykańskich nastolatków. (źródło: Statista 8 maja 2014)

Pomimo, że oficjalnie nie dowiemy się, dlaczego Apple tak intensywnie zainteresowało się zakupem Beats Audio, możemy się domyślać, że na pewno chodzi o wyeliminowanie konkurencji dla iTunes i iTunes Radio, przejęcie rynku słuchawek w Ameryce, a może też dodanie nowej technologii do najnowszego iPhone’a 6? Nie liczyłbym tutaj, tak jak zrobiło to kiedyś HTC, na obrandowanie najnowszego modelu iPhone’a albo iPoda, ale na pewno użycie technologii Beats doda wartości sprzętu Apple’a. Oby nie przekuło się to na cenę detaliczną urządzeń mobilnych i było tylko chwytem marketingowym.

Wiele osób dziwi się, dlaczego Apple kupiło Beats. Recenzenci wielokrotnie opisują słuchawki Beats jako średnie, nie mieszczące się w mantrze Apple’a jako najlepszych produktów na świecie. Niektórzy argumentują, że Apple kupuje Beats tylko dla uruchomionej na początku tego roku usługi transmisji strumieniowej Beats Music (zobacz także: Beats Music wkrótce na iPadzie). Jeśli tak, to pytanie, dlaczego Apple nie kupi Spotify czy Rdio – dwie wiodące usługi streamingowe? Z ekonomicznego punktu widzenia 3 200 000 000 dolarów za zakup Beats nie wydaje się złą ofertą. Pomimo przeciętnych opinii, słuchawki Beats jednak są bardzo popularne wśród młodzieży. Wystarczy zerknąć w autobusie lub metrze, co noszą młodzi ludzie na uszach? Zadziałała dobrze naoliwiona maszyna marketingu firmy Beats, a mocno opierając się na gwiazdach muzyki, udało jej się wykreować najbardziej pożądaną markę słuchawek w branży. Potwierdza to 46 proc. amerykańskich nastolatków (badanie PiperJaffray & Co.), którzy twierdzą, że ich następne słuchawki będą wyprodukowane przez Beats, teraz już Apple.

Dr. Dre i Jimmy Iovine - założyciele Beats Electronics.

Jimmy Iovine ogłosił, że po przejęciu przez Apple Beats Audio dostanie posadę doradcy Tima Cooka. Iovine wraz z Giorgio Saravia współtworzył wytwórnię Interscope Recordings, wydającą płyty takich gwiazd jak U2, Eminem, Lady Gaga, Lana del Reyi, Imagine Dragons czy wreszcie Dra Dre. Dr. Dre zapewne także dostanie jakąś posadę w Apple, związaną z muzyką, filmem lub sportem.

źródło: Statista, PiperJaffray & Co., CNN