Spotify podsumowuje muzyczny 2017 rok!

Już po raz kolejny serwis Spotify przedstawia muzyczne podsumowanie mijającego roku. Jak co roku, lista Year in Music obejmuje najczęściej słuchanych artystów, albumy, utwory oraz wydarzenia, które uczyniły ten rok wyjątkowym dla fanów muzyki na całym świecie.

Podsumowanie roku 2017 e Spotify

Zdecydowanym numerem #1 tego roku jest Ed Sheeran, który był najczęściej słuchanym artystą tego roku i pozostaje najpopularniejszym artystą w Spotify z ponad 47 milionami słuchaczy.

Co więcej, ostatni album artysty Divide był odtworzony 3,1 miliardy razy, co sprawiło, że był najczęściej słuchanym albumem tego roku na całym świecie, a hit Shape Of You zdobył tytuł najczęściej odtwarzanego utworu w historii Spotify i obecnie ma 1,4 miliardy odtworzeń.

Jednak pomimo ogromnego sukcesu i popularności Eda Sheerana to hip hop odegrał kluczową rolę w muzycznej części 2017 roku. Odtwarzanie muzyki hip hopowej wzrosło o 74% – to znaczący zmiana biorąc pod uwagę popularność tego gatunku w poprzednich latach. Również w Polsce widać tę tendencję.

Innym gatunkiem muzycznym, który długo nie zapomni tego roku jest z pewnością muzyka latynoska, jej popularność wzrosła aż o 110%. Dodatkowo po raz pierwszy w historii serwisu, aż dwa latynoskie utwory trafiły na pierwsze miejsce na listach Spotify: Despacito oraz Mi Gente. Wraz z nimi na liście Spotify Global Top 50 znalazło się 10 innych, latynoskich utworów. Ponadto, Despacito – Remix autorstwa Luisa Fonsi i Daddy Yankee (feat. Justin Bieber) zostało okrzyknięte Przebojem lata na Spotify. Jednocześnie Daddy Yankee, jako pierwszy latynoski artysta, został w lipcu numerem jeden na Spotify.

Najważniejsze wyniki tego roku (na świecie)

Najpopularniejsi artyści:
Najchętniej słuchanym artystą roku 2017 został Ed Sheeran z 6.3 miliardami odtworzeń, odbierając koronę Drake’owi, który  zajmował pierwsze miejsce od roku 2015. Co ciekawe Drake to jedyny artysta, który w ubiegłym roku znalazł się na liście TOP 5.

Oto najpopularniejsi artyści tego roku w Spotify:

 1.  Ed Sheeran
 2. Drake
 3. The Weeknd
 4. Kendrick Lamar
 5. The Chainsmokers

TOP 5 artystek w Spotify:
Niezmiennie królująca Rihanna już  trzeci raz z rzędu zdominowała ranking najczęściej odtwarzanych wokalistek. Obok niej w pierwszej piątce znalazły się również takie super gwiazdy jak Taylor Swift, Selena Gomez, Ariana Grande czy Sia.

 1. Rihanna
 2. Taylor Swift
 3. Selena Gomez
 4. Ariana Grande
 5. Sia

TOP 5 artystów w Spotify: 
Ed Sheeran na pierwszym miejscu listy najchętniej odtwarzanych wokalistów nikogo już nie dziwi, zaskoczeniem może być natomiast Daddy Yankee, który w pierwszej piątce znalazł się po raz pierwszy.

 1. Ed Sheeran
 2. Drake
 3. The Weeknd
 4. Kendrick Lamar
 5. Daddy Yankee

TOP 5 wschodzących  gwiazd w Spotify:
W 2017 wielu wokalistów opuściło swoje zespoły, aby podążyć ścieżką solowej kariery. Wśród nich znaleźli się m.in. Harry Styles i Liam Payne – do niedawna koledzy z zespołu One Direction – którzy zajęli dwa miejsca na podium oraz Camila Cabello, do niedawna członkini grupy Fifth Harmony.

 1. Camila Cabello
 2. Harry Styles
 3. Liam Payne
 4. Lil Pump
 5. Trippie Redd

TOP 5 zespołów w Spotify: 
Współpraca grupy Coldplay z The Chainsmokers nad utworem Something Just Like This wyniosła ich na na sam szczyt rankingu najbardziej popularnych grup w tym roku.

 1. Coldplay
 2. Imagine Dragons
 3. Maroon 5
 4. Linkin Park
 5. Migos

TOP 5 utworów w Spotify: 
Shape of You Eda Sheerana odebrało tytuł najpopularniejszego utworu w serwisie Spotify ubiegłorocznemu hitowi One Dance w wykonaniu Drake’a, osiągając 1,4 miliardy odtworzeń.

 1. Shape of You – Ed Sheeran
 2. Despacito – Remix – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber
 3. Despacito – Luis Fonsi feat. Daddy Yankee
 4. Something Just Like This – The Chainsmokers & Coldplay
 5. I’m the One – DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne

TOP 5 albumów w Spotify: 
Od swojej premiery w marcu album ÷ (Divide) Eda Sheerana został odtworzony aż  3.1 miliardów razy,  tym samym osiągając pozycję najchętniej słuchanego albumu roku.

 1. Divide – Ed Sheeran
 2. More Life – Drake
 3. DAMN. – Kendrick Lamar
 4. Starboy – The Weeknd
 5. Stoney – Post Malone

Najbardziej muzyczny dzień roku 2017:
13 czerwca 2017 (najwięcej odtworzeń na użytkownika)

Ranking najpopularniejszej muzyki wśród polskich użytkowników serwisu Spotify

Polscy fani muzyki również docenili Eda Sheerana – jego utwór Shape of You oraz najnowszy album ÷ (Divide) zdobyły serca Polaków i znalazły się na samej górze rankingu najchętniej odtwarzanych. Jednak, w tym roku wydarzyła się historyczna rzecz! Po raz pierwszy w rankingu TOP 5 wśród polskich fanów muzyki znaleźli się polscy artyści! Są nimi hip hopowcy Taco Hemingway oraz Quebonafide, którzy uplasowali się tuż za brytyjskim wykonawcą.

Co więcej, zarówno album Szprycer,  jak i  Marmur autorstwa Taco Hemingway’a znalazły się w TOP 5 najczęściej odtwarzanych albumów w serwisie Spotify – to wyjątkowe osiągnięcie polskiego artysty.

Your Wrapped 2017 - Spotify

Poniżej prezentujemy dane dotyczące polskich użytkowników Spotify.

Najpopularniejsi artyści:

 1. Ed Sheeran
 2. Taco Hemingway
 3. Quebonafide
 4. Imagine Dragons
 5. The Weeknd

TOP 5 albumów w Spotify w Polsce:

 1. Divide – Ed Sheeran
 2. Starboy – The Weeknd
 3. Szprycer – Taco Hemingway
 4. Illuminate – Shawn Mendes
 5. Marmur – Taco Hemingway

TOP 5 utworów w Spotify w Polsce:

 1. Shape of You – Ed Sheeran
 2. Believer – Imagine Dragons
 3. Something Just Like This – The Chainsmokers
 4. Thunder – Imagine Dragons
 5. It Ain’t Me – Kygo feat. Selena Gomez

Tegoroczne muzyczne trendy, topowe playlisty oraz rankingi Year in Music znajdziesz na stronie spotify.com/2017.

Użytkownicy serwisu mogą sprawdzić swoje spersonalizowane podsumowanie muzyczne odwiedzając stronę 2017wrapped.com.

źródło: informacja prasowa