W Messengerze prześlemy zdjęcia w rozdzielczości 4K

Facebook ogłosił, że w komunikatorze Messenger będzie można przesyłać zdjęcia o rozdzielczości 4K, bez dotychczasowej kompresji obrazu.

Rozdzielczość 4K zdjęć w aplikacji Messenger

Aplikacje do komunikacji mobilnej takie jak Facebook Messenger, Telegram i WhatsApp stosują pewien rodzaj kompresji zanim wysyłane zdjęcia dotrą do odbiorcy. W efekcie, przesyłane zdjęcia za pomocą tych aplikacji zawsze tracą na jakości.

Jednak teraz Facebook ogłosił, że podwaja jakość wysyłanych zdjęć za pomocą Messengera. Przez długi czas rozdzielczość zdjęć na Messengerze nie mogła być większa niż 2K, czyli maksymalnie 2048 x 2048 pikseli. Nowa aktualizacja pozwoli użytkownikom na wysyłanie zdjęć w rozmiarze do 4096 x 4096 pikseli.

Wiele obecnych modeli smartfonów posiada aparaty 12 MP, które robią zdjęcia od 4000 do 4048 pikseli. Jeśli więc wysyłasz zdjęcia z iPhone’a X, Pixela 2 lub Samsunga Galaxy S8 lub Note8, odbiorca powinien uzyskać je w pełnej rozdzielczości. Facebook wspomina również, że zdjęcia będą wysyłane tak samo szybko jak do tej pory, więc musi wchodzić w grę jakiś nowy rodzaj kompresji pliku.

Oto kilka porównań zdjęć, które pokazują różnicę miedzy dotychczasową jakością zdjęć wysyłanych przez Messengera a nową, która powoli wdrażana jest w kolejnych krajach:

Porównanie jakości zdjęć w Messengerze 2k vs. 4k Porównanie jakości zdjęć w Messengerze 2k vs. 4k

Zdjęcia o wyższej rozdzielczości (które Facebook nazywa „obrazami 4K”) są teraz udostępniane na iPhone’ach i urządzeniach z Androidem użytkownikom z USA, Kanady, Francji, Australii, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Hong Kongu, Japonii i Korei Południowej.

Nowa funkcja pojawi się w najbliższych tygodniach w aplikacji mobilnej Messenger dla użytkowników z dodatkowych regionów.

źródło: GSM Arena via Facebook Newsroom – Making Visual Messaging Even Better – Introducing High Resolution Photos in Messenger