Apple liderem w etycznym pozyskiwaniu minerałów

Firma Apple dominuje również wśród firm technologicznych oraz jubilerskich pod względem etycznego pozyskiwania rzadkich minerałów potrzebnych do produkcji urządzeń.

Ranking firm w etycznym pozyskiwaniu minerałów (2017)
Ranking firm w etycznym pozyskiwaniu minerałów (2017)

Według najnowszego raportu związanego z etycznym pozyskiwaniem minerałów stawia Apple’a na czele firm technologicznych i jubilerskich w staraniach o rozwój łańcuchów dostaw metali poza strefami konfliktu, takimi jak Kongo.

W badaniu opublikowanym w zeszły czwartek przez Enough Project przeanalizowano 20 największych firm na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Przeanalizowano przede wszystkim łańcuchy dostaw minerałów takich jak cyna, wolfram, tantal i złoto.

Apple stanęło na czele rankingu, jako niekwestionowany lider, zdobywając 114 z możliwych 120 punktów – firmie dodano 8 puntów ekstra, co w sumie dało 122 punkty. W pierwszej piątce znalazły się także Google (Alphabet) HP, Microsoft oraz Intel. Pozostałe firmy produkujące elektronikę odnotowały gwałtowny spadek w rankingach, a Panasonic uzyskał tylko 42,5 pkt., a totalną porażką okazały się Toshiba z 9 pkt. i Samsung z 17,5 pkt.

Mogą Cię zainteresować także poniższe artykuły:

Do czego firmy technologiczne wykorzystują rzadkie minerały?

 • Cyna jest powszechnym półprzewodnikiem i minerałem strukturalnym.
 • Tantal jest stosowany w kondensatorach i opornikach, stosowany jest także w innych stopach, aby nadać wytrzymałość i odporność na korozję.
 • Złoto jest doskonałym przewodnikiem i jest odporne na korozję.
 • Wolfram ma szeroki zakres zastosowań w materiałach produkcyjnych, może być stosowany do odpornych na ścieranie powłok i emiterów.

W tym samym rankingu uwzględniono także największe firmy jubilerskie na świecie, takie jak Signet i Tiffany. Ta pierwsza utrzymuje w tej branży pozycję lidera na poziomie 66,5 pkt. Tiffany zdobyło 60 punktów. Pozostałe firmy jubilerskie uplasowały się między 0 do 20 punktami.

Projekt Enough definiuje „minerały bezkonfliktowe” jako minerały, które bezpośrednio lub pośrednio nie finansują ani nie przynoszą korzyści grupom zbrojnym, w tym państwowym jednostkom wojskowym z Konga, a także innym agresywnym rządom regionalnym. Ponieważ te rankingi koncentrują się na działaniach związanych z Kongo, firmy otrzymały bonus za kryteria dotyczące pozyskiwania minerałów bezkonfliktowych, jeśli były w stanie wykazać, że minerały w ich produktach nie finansowały zbrojnej przemocy w Kongo lub w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich.

Ranking firm używających minerałów bezkonfilktowych (conflict-free minerals) 11/2017

Warto mieć na uwadze, czy urządzenie, którego używasz pochodzi od firmy, która nie finansuje rządów i grup związanych z przemocą i wojną! Ten ranking pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Poniżej pełne zestawienie (w kolejności od najlepszej do najgorszej).

 1. Apple: 122 p.
 2. Alphabet/Google: 102,5 p.
 3. HP: 76 p.
 4. Microsoft: 73 p.
 5. Intel: 72,5 p.
 6. Signet: 66,5 p.
 7. Tiffany & Co.: 60 p.
 8. Panasonic: 42,5 p.
 9. IBM: 42 p.
 10. Sony: 33,5 p.
 11. JCPenney: 20 p.
 12. Target: 20 p.
 13. Macys: 19,5 p.
 14. Samsung: 17,5 p.
 15. Costco Wholesale: 7,5 p.
 16. Helzberg Diamonds: 5 p.
 17. Sears: 2,5 p.
 18. Walmart: 2,5 p.
 19. Neiman Marcus: 0 p.

Pobierz pełny raport z listopada 2017: Demand the Supply: Ranking Consumer Electronics and Jewelry Retail Companies on their Efforts to Develop Conflict-Free Minerals Supply Chains from Congo(pdf, 1,9 MB)

źródło: Apple Insider – Apple dominates all electronics, jewelry companies in ethical sourcing of conflict minerals