Skład chemiczny smartfona

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakie reakcje chemiczne zachodzą w smartfonie? Zobaczcie z jakimi pierwiastkami mamy styczność korzystając ze smartfona.

Jakie pierwiastki chemiczne znajdują się Twoim smartfonie?Z czego zbudowany jest iPhone? Patrząc na nasze urządzenia mobilne, można odnieść wrażenie, że to kawałek metalu i szkła z odrobiną magii wewnątrz :-)

W rzeczywistości nasze smartfony, to przenośne laboratoria chemicznei, pod których powłoką zachodzi niesamowita liczba złożonych funkcji chemicznych.

Skład chemiczny smartfonów
Skład chemiczny smartfonów

Na grafice powyżej możecie sprawdzić, które związki sprawiają, że nasze smartfony działają. Grafika została opracowana przez entuzjastów chemii i opublikowana na blogu Compound Interest.

Okazuje się, że to, co dzieje się wenątrz naszych smartfonów jest całkiem fascynujące. Oczywiście, wszyscy wiemy, że ładowanie i rozładowanie baterii następuje dzięki reakcji chemicznym zachodzących wewnątrz baterii litowo-jonowej, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na samym ekranie telefonu zachodzą przez cały czas reakcje chemiczne i fizyczne! Tuż pod nasza ręką!

[Ekrany iPhone’a] wytwarzane są głównie z glinokrzemianu szkła, mieszaniny tlenku glinu i dwutlenku krzemu, które następnie umieszcza się w gorącej kąpieli w roztopionej soli. Robi się to , aby umożliwić mniejszym jonom sodu opuszczenie z szyby ekranu, aby ich miejsce zajęły większe jony potasu; te zajmują więcej miejsca i są dociskane do siebie, a gdy szkło ochładza się, wytwarzają warstwę mocno ściśniętego szkła, przez co zwiększa się jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Cienka, przezroczysta i przewodząca warstwa tlenku cynku indu osadza się na szkle, dzięki czemu ekran działa jako ekran dotykowy. Niektóre z pierwiastków ziem rzadkich są obecne w bardzo małej ilości, aby wytwarzać kolory wyświetlane na ekranie.

Skład chemiczny iPhone'a
Skład chemiczny iPhone’a

Chemia jest bardzo fascynujaca, ale na co dzień nie myślimy o tym w jaki sposób mamy z nią do czynienia. Korzystanie ze smartfona z Androidem, iPhone’a lub iPada jako narzędzia do wyjaśnienia zasad chemicznych to naprawdę niesamowity sposób aby uczynić z nas laików w dziedzinie chemii.

źródło: CompoundChem – The Chemical Elements of a Smartphone, CNET – The Periodic Table of iPhones