Jak wymawiać nazwę nowego smartfona iPhone X?

Apple wydało w tym roku iPhone’a „dziesięć”, a nie „iks” – powód może być bardzo prozaiczny, albo stoi za tym marketing.

iPhone dziesięć, nie iks

Firma Apple wydała iPhone’a X – teraz przeczytaj to zdanie na głos.

Chociaż nazwa może wskazywać na to, że jest wymawiana w języku angielski jako [aɪfəun ɛks], to w rzeczywistości Tim Cook zapowiedział go podczas konferencji jako [aɪfəun tɛn] iPhone X – czyli 10 zapisane cyfrą rzymską. Podobnie w języku polskim przeczytamy [ajfon iks], albo tak jak odszyfrowuje go Apple [ajfon dziesieć]. Choć dla wielu osób nie ma to znaczenia, wprowadzenie takiej numeracji może mieć kilka przyczyn.

Wymowa zaproponowana przez Tima Cooka miała służyć wyjaśnieniu zamieszania wokół tego jak będzie wymawiana nazwa nowego, jubileuszowego modelu iPhone’a X. To może jeszcze bardziej wprowadzać w błąd, a już z pewnością zamiesza trochę w głowie tym, którzy będą zastanawiać się jak wymawiać nazwę: iPhone dziesięć czy iks?

Podejrzewam, że i tak większość ludzi będzie wymawiać tę nazwę jako X [iks] a nie dziesięć. Powodem, dlaczego nazwa z iksem się przyjmie jest to, że jej wymowa jest po prostu krótsza i bardziej intuicyjna.

Dlaczego „dziesięć” a nie „iks”?

Apple ma już duże doświadczenie w zmienianiu nazw. W przeszłości firma nazwała już swój komputerowy system operacyjny Mac OS X nalegało, aby „X” w tej nazwie również wymawiano jako „dziesięć”. Jednak większość osób uznała cyfrę rzymską X jako literą i został Mac OS X a nie Mac OS dziesięć.

Nazwanie iPhone’a X było również skutecznym zabiegiem marketingowym, nawiązującym do dziesiątej rocznicy wydania iPhone’a (pierwszy model ukazał się w 2007 roku), ale przede wszystkim do skutecznego wytłumaczenia różnicy między modelem premium za prawie 5000 zł i mniej ekscytującym publikę iPhone’em 8.

Wymowa X jako 10 zamiast „iks” tłumaczy nie tylko to, że jest to rocznicowy model, ale sugeruje konsumentom, że nowy telefon jest nie tylko jest lepszy od iPhone’a 8 ale jest od niego o 2 generacje lepszy!

Nie wiemy, co się stało z iPhone’em 9 – prawdopodobnie znalazł się w nicości, tam gdzie Windows 9. Po tym jak Apple nazwało iPhone’a X – iPhone dziesięć istnieje małe prawdopodobieństwo, że za rok nagle pojawi się „zapomniana” dziewiątka.

Nie zapominajmy także o konkurencji, którą dla Apple’a na rynkach zachodnich jest firma Samsung. Tegoroczna numeracja flagowców Samsunga to 8 „osiem”. Mamy modele Galaxy S8 i S8+, na które odpowiedzią są oczywiście iPhone 8 i iPhone 8 Plus – to biznesowy powód dlaczego zrezygnowano z iPhone’a 7s i 7s Plus. Wybranie nazwy dla modelu ekstra iPhone X (iPhone dziesięć) ma też w świadomości użytkowników wyrobić wrażenie, że jest to ekskluzywny model daleko wyprzedzający obecne generacje iPhone’ów oraz modeli telefonów innych producentów (czyt. ósemek Samsunga).

Jak zatem poprawnie wymawiać iPhone X (iPhone 10)?

Poprawna politycznie wymowa to iPhone dziesięć i tak pewnie nazwą go sprzedawcy w App Store’ach i iSpotach. Ale założę się, że w naszej świadomości i pamięci pozostanie on iksem. Spróbujcie zrobić szybki test wśród znajomych, pytając ich z zaskoczenia: „słuchaj, jak się nazywa ten nowy model iPhone’a bez przycisku i ekranem z zakolami?” :)

W większości przypadków, jeśli nie wszystkich, usłyszycie X :) 

#BezObrazków Apple, ale „ten” iPhone X pozostanie w świadomości konsumentów iksem „ex” [eks], nie dziesiątką, ani angielskim „ten” [tɛn]. Intuicja i tendencja do skracania będzie górą, szczególnie w języku polskim.