Chrome 55 na komputery z domyślnym HTML5

Google wypuściło dzisiaj finalna wersję przeglądarki Chrome na komputery Mac, z Windowsem i Linuxem, zabijając Flasha na rzecz technologii HTML5.

Chrome 55 z defaultowym HTML55

Od dłuższego juz czasu Google przygotowuje nas do całkowitego odejścia od technologii Flash na rzecz HTML5. Dzisiaj firma wydała stabilną wersję przeglądarki internetowej Chrome 55 na komputery z systemami macOS, Windows i Linux. Najnowsza wersja przeglądarki jednocześnie domyślnie wspiera HTML5.

W wydanej we wrześniu tego roku wersji 53, Chrome blokował już elementy flashowe, w tym analitykę. Następnym krokiem była całkowita zmiana flashowego playera na YouTube’ie na playera w HTML5. Zmiany te mają zapewnić poprawę:

  • bezpieczeństwa użytkowników,
  • zmniejszenie zużycia energii,
  • szybszego ładowania się stron internetowych.

Przeglądarka Chrome 55 idzie także o krok dalej i wyłącza miejsca, które obsługują Flasha. TOP 10 witryn internetowych roku już całkowicie pozbawione są tej przestarzałej technologii: YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon.com i Mail.ru.

Na wszystkich innych stronach, użytkownik zostanie poproszony, aby włączyć flasha podczas pierwszej wizyty. Oprócz poprawy korzystania ze stron internetowych, zmiana ta będzie wymuszać na wydawcach i użytkownikach podjęcia decyzji, czy chcą korzystać z elementów we Flashu.

Chrome 55 zawiera także poprawki błędów i bezpieczeństwa. Dodano także CSS do automatycznego dzielenia wyrazów na stronach internetowych, żeby poprawić wizualną spójność bloków tekstowych.

Wersja mobilna Chrome’a 55 na Androida będzie umożliwiała pobieranie stron, filmów i zdjęć do przeglądania w trybie offline. Wszelkie media będą posiadały opcję możliwości zapisu.

Za chwilę pojawi się także uaktualnienie dla mobilnej wersji przeglądarki na urządzeniach z systemami Android i iOS.