Briar to bazujący na sieci Tor komunikator mobilny

Komunikator mobilny Briar, oparty o anonimową sieć wirtualną Tor, pojawił się do pobrania w sklepie Google Play w wersji beta.

Briar - komunikator mobilny bazujący na sieci Tor

Istnieje wiele komunikatorów mobilnych i aplikacji komunikacyjnych z obsługą szyfrowania końcowego, czyli  takim w którym tylko rozmówcy mogą odczytać prowadzoną rozmowę. Ale Briar jest trochę inny, ponieważ używa sieci Tor (z ang. The Onion Router)  do wysyłania i odbierania wiadomości. Aplikacja została już uruchomiona w wersji beta i można ją pobrać ze sklepu Play.

Oprócz korzystania z sieci Tor, Briar ma kilka innych ciekawych funkcji. Jeśli sieć (lub rząd) blokuje Tora, możesz wysyłać zaszyfrowane wiadomości przy użyciu protokołu Bluetooth lub sieci Wi-Fi ad hoc. Dodawanie kontaktów odbywa się poprzez skanowanie kodu QR na urządzeniu innego użytkownika. Zrzuty ekranu są blokowane przez aplikację, więc jedynym sposobem na dodanie kontaktu fizyczny kontakt z daną osobą, którą chcesz dodać. Można też zrobić screen ekranu innym aparatem, ale nie jest to zalecane. Może to wydawać się nieco szalone, ale wszystko w imię bezpieczeństwa.

Szyfrowana aplikacja do komunikowania się nie jest dobra, jeśli można ją złamać. Dlatego zespół Briar sprawdził swoją aplikację przez niezależną firmę Cure53, a wszystkie zgłoszone problemy bezpieczeństwa zostały już naprawione. Zgodnie z raportem, kryptografia Briara była wyjątkowo przejrzysta, bez widocznych słabych punktów. Jeśli jesteś ciekaw, możesz przeczytać cały raport: Pentest-Report Briar Project App & Protocol.

Podstawowym problemem aplikacji mobilnej Briar jest to, że wymaga stałego połączenia z siecią Tor. Jak można oczekiwać, to nie wpływa korzystnie na żywotność baterii.

Briar (screen) Briar (screen)

Główne cechy aplikacji Briar:

  • szyfrowane wiadomości i forów internetowych typu peer-to-peer (bazuje na sieci Tor),
  • wiadomości są przechowywane w bezpiecznym miejscu na urządzeniu, a nie w chmurze,
  • dodawanie kontaktów za pomoca kodu QR – nie wymaga dostępu do internetu,
  • darmowe oprogramowanie open source

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepu Google Play na urządzenia z systemem Android – pamiętaj jednak, że jest to wersja beta i może działać niestabilnie!

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Strona internetowa projektu: briarproject.org

źródło: Android Police