„The One Device” – książka o sekretnej historii powstawania iPhone’a

W czerwcu ukazała się książka pt. „The One Device: The Secret History of the iPhone” autorstwa Briana Merchanta, która opowiada o kulisach powstawania najpopularnieszego smartfona na świecie.

The One Device: The Secret History of the iPhone

W czerwcu obchodziliśmy 10-lecie trafienia do sprzedaży pierwszego iPhone’a firmy Apple, z tej okazji pojawiło się sporo publikacji analizujących wpływ tego smartfona na historię Apple’a ale także całego świata nowych technologii. Pojawiła się też całkowicie nowa książka Briana Merchanta zatytułowana „The One Device: The Secret History of the iPhone”, której tytuł sugeruje, że ujawnia tajemnice związane z powstawaniem pierwszego iPhone’a.

Przeczytaj także: 10 lat iPhone’a firmy Apple na infografice

Książka ukazała się na razie tylko w języku angielskim i nie wiemy, czy któreś z polskich wydawnictw już pracuje nad przekładem, ale można domyślać się i u nas pojawi się na półkach. Póki co można ją kupić na przykład w Amazonie za 14,99 euro (ok. 63 zł) w wersji elektronicznej na Kindle’a.

O czym jest książka „The One Device: The Secret History of the iPhone”?

„The One Device” jest tak naprawdę podzielona na dwie części, choć posiada cztery rozdziały. Pierwsza, obejmująca jedną trzecią całej książki, bezpośrednio związana jest z rozwojem pierwszego telefonu iPhone i historią technologii związanej z telefonami. Pozostała część obejmuje tematy powiązane z iPhone’em, ale w większości przypadków są niepowiązane z bezpośrednią historią smartfona firmy z Cuportino.

W czterech rozdziałach poświęconych rozwojowi iPhone’a Merchant wykorzystuje między innymi własne wywiady z wieloma inżynierami, którzy pracowali nad oryginalnym iPhone’em, ciekawostki oraz cytaty wyciągnięte z innych źródeł. Pojawiają się także wypowiedzi ówczesnego kierownictwa z książek Waltera Isaacsona oraz Bretta Schlender i Ricka Tetzeli. Wielu członków pierwszego zespołu pracującego nas smartfonem, który zmienił świat w ciągu tych 10 lat opuściło firmę Apple, więc niektórzy z kluczowych byłych pracowników chętnie porozmawiało z autorem książki o swojej pracy w czasie trwania tajnego projektu.

Pojawiają się także pewne interesujące szczegóły dotyczące wczesnych prac nad rozwiązaniem multi-touch, którego inspiracją była technologia Wayne’a Westermana FingerWorks. Ostatecznie Apple ją przejęło, a cały projekt utrzymywany był w obsesyjnej tajemnicy.

The One Device: The Secret History of the iPhone - okładka (Brian Merchant) The One Device: The Secret History of the iPhone - okładka

Polecam: TOP 10 książek o nowych technologiach

Ten projekt łamał wszystkie zasady zarządzania produktem – przypomina członek oryginalnej grupy pracującej na urządzeniem – był to zespół najlepszych ludzi z organizacji. Byliśmy po prostu pełni energii i zapału, pomimo, że nikt  z nas nie zbudował wcześniej telefonu. Po raz pierwszy czuliśmy, że projekt i inżynieria współpracują ze sobą, aby rozwiązać napotykane problemy. Siedzieliśmy razem i zrozumieliśmy, co ma największy wpływ na produkt.

Powstanie książki i zebranie rzetelnego materiału nie było łatwym zadaniem dla Merchanta, biorąc pod uwagę skłonność firmy Apple do wielkiego zachowania tajemnicy zarówno przed jak i po wydaniu jakiegokolwiek urządzenia. Nawet Ci, którzy już są poza firmą nie do końca czują się dobrze ujawniając takie szczegóły, więc wielu sekretów i ciekawostek nie dowiemy się także i z tego tytułu. Jednak Merchant okrasza rozdziały książki własnymi informacjami, które otrzymał z pierwszej ręki. Podczas zbierania materiału wiele podróżował, oferując nie tylko żywe opisy miejsc, ale także własne relacje z rozmów z niektórymi innowatorami odpowiedzialnymi za rozwój nowych technologii, które umożliwiły powstanie iPhone’a.

Budowa iPhone'a - obrazek z książki „The One Device”, B. Merchant
Budowa iPhone’a – obrazek z książki „The One Device”, B. Merchant

Jednym słowem, mimo wszystko warto przeczytać „Jedno urządzenie”

Podsumowując książka ujawnia tylko kilka nowych pomysłów i spostrzeżeń na temat rzeczywistego tworzenia iPhone’a, ale nadal jest interesująca. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niektórych nieznanych faktach, które miały miejsce przed premierą oryginalnego telefonu Apple’a i przeczytać relację od tych, którzy bezpośrednio pracowali nad tym projektem, to ten tytuł na pewno Was zainteresuje.

W wielu miejscach autor dodaje wiele merytorycznych i historycznych informacji o elementach i technologiach, które wykorzystano do produkcji iPhone’a. Myślę, że to obowiązkowa lektura dla fanów świata nowych technologii , nie tylko tych z jabłkiem w logo.

Jak tylko, pojawi się polskie tłumaczenie książki „The One Device: The Secret History of the iPhone” dam Wam znać.

źródło: Amazon via MacRumors