Co oznaczają symbole na tylnej obudowie smartfona?

Oto, co znaczą umieszczone na obudowie iPhone’a tajemnicze symbole: FCC, CE 0682, ! w kółku czy przekreślony pojemnik na śmieci?

Symbole na tylnej obudowie iPhone'a

Na tylnej obudowie większości współczesnych gadżetów, znajduje ciąg symboli, które nie wyglądają estetycznie, ale ich zamieszczanie jest obowiązkowe. Są to zazwyczaj ciągi symboli i liter niebędne jeśli urządzenie ma być obecne w sprzedaży międzynarowej.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie znaczenia dla każdego z nich, co oznacza i dlaczego musiał zostać nadrukowany na lśniąca obudowę Twojego smartfona, a zaczniemy od iPhone’a gdzie te symbole są najbardziej widoczne, ponieważ nie można ich ukryć na przykład na wewnętrznej części obudowy, którą posiadają niektóre smartfony z Androidem z wymienna baterią.

Należy jednak zauważyć, że oznaczenia mogą różnić się w zależności od kraju, w którym jest sprzedawane, importowane lub produkowane.

Zobacz także: Z iUrządzeń w USA znikną oznaczenia FCC

Symbole na tylnej obudowie iPhone’a

Na początek wyjaśnijmy co oznaczają symbole znajdujące się iPhone’ach: FCC, przekreślony śmietnik, CE 0682 i wykrzyknik w kółku.

FCC symbolFCC (Federal Communications Commission)

Wraz z gwałtownym rozwojem komputerów przenośnych, fale radiowe w naszym otoczeniu są coraz bardziej zatłoczone. FCC zatwierdza wszystkie urządzenia elektroniczne korzystające z częstotliwości radiowych, abyśmy mieli pewność, że nasz najnowszy gadżet łącząc się z siecią bezprzewodową nie powoduje zakłóceń elektromagnetycznych z innymi urządzeniami.

Gadżety i urządzenia sprzedawane w Stanach Zjednoczonych muszą być zgodne z przepisami i rozporządzeniami FCC. Nad skrótem organizacji (nieco wyżej) FCC posiada także swoje ID identyfikujące model urządzenia oraz jego producenta. Pierwsze 3 znaki (przed myślnikiem) oznaczają kod producenta. Apple posiada skrót BCG.

Urządzenia z oznaczeniem FCC podzielone są na dwie klasy:

  • Klasa A obejmuje urządzenia przemysłowe i biznesowe zaprojektowane specjalnie do użytku na zewnątrz obszarów mieszkalnych, gdzie ich ingerencja jest mniejszym problemem.
  • Klasa B obejmuje wszystkie urządzenia sprzedawane do użytku domowego – komputery osobiste, tablety, telefony komórkowe (smartfony), drukarki, sprzęt stereo, kina domowego itp.

About the FCC Overview

Symbol WEEE - przekreślony pojemnik na śmieciPrzekreślony pojemnik/kosz na śmieci – dyrektywa WEEE (Waste Electric & Electronic Equipment)

Symbol ten oznacza, że ​​produkt spełnia wymagania określone przez Unie Europejską w zakresie bezpiecznej utylizacji e-odpadów. Niedziałające lub stare urządzenie z takim symbolem powinno być poddane recyklingowi w wyznaczonym punkcie odbioru, zamiast zostać wyrzucone do śmietnika.

WEEE Symbol (logo, label) for the marking of EEE- electrical and electronic equipment

CE Symbol - Conformité EuropéenneCE (Conformité Européenne, dosłownie tłumaczony jako europejski znak zgodności)

Praktycznie każdy produkt wykonany, sprzedawany lub importowany do Unii Europejskiej musi posiadać oznaczenie CE . Oznacza to, że ​​produkt spełnia wszystkie stosowne wymogi prawne dotyczące sprzedaży w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podczas gdy sam znak nie oznacza jakości produktu, tak jak na przykład znak UL, to pozwala importować takie towary do wszystkich państw członkowskich. Jest to duże ułatwienie dla producentów, ponieważ nie musza już ubiegać się o certyfikaty zgodności w każdym kraju osobno.

Numer obok znaku CE – cztery cyfry – wskazują firmę, która odpowiedzialna jest za przeprowadzenie testów certyfikacyjnych dla danego urządzenia. iPhone posiada numer 0682 i oznacza firmę Cetecom ICT Services. Sami producenci nie są dopuszczeni do przeprowadzenia samodzielnej certyfikacji.

UWAGA! Produkty sprowadzane z Chin ze znakiem China Export (łudząco podobnym do europejskiego znaku zgodności) często nie posiadają odpowiednich certyfikatów i zazwyczaj nie spełniają europejskich norm. W celu zwiększenia sprzedaży takich produktów, zastosowano bardzo podobne oznaczenie CE, które różni się praktycznie tylko tym, że odległość między obiema literami jest minimalna.

CE: Conformité Européenne vs. China Export
CE: Conformité Européenne vs. China Export

Jakie są różnice między symbolami Conformité Européenne a China Export?

W przypadku CE: Conformité Européenne odległość między literami C i E wyznaczona została wewnętrzną krawędzią okręgu dopełniającego literę C. Środkowy element litery E  jest krótszy i nie kończy się równo z krańcowymy elementami litery.

W przypadku symbolu China Export, odległość między symbolami jest znacznie mniejsza niż w przypadku europejskiego znaku CE i nie jest ściśle określona ani niczym uregulowana. Środkowy element litery E najczęściej kończy się (ale nie zawsze) na równi z pozostałymi elementami litery.

Symbol alertu CE R&TTE Directive Wykrzyknik w kółku – tzw. symbol alertu (CE R&TTE Directive)

Symbol powszechnie kojarzony z alertem oznacza, że urządzenie jest niezgodny z przepisami sieci bezprzewodowych jednego lub więcej państw członkowskich UE. Symbol zawsze towarzyszy symbolowi CE i jest z nim ściśle powiązany. Smartfon Apple’a jest na przykład niezgodny z francuskimi przepisami dotyczącymi stosowania wyznaczonej częstotliwości dla urządzeń bezprzewodowych działających na zewnątrz w paśmie 2,4 GHz i 2,454 GHz. Dlatego też urządzenie znajduje się w  Klasie II ponieważ może działać na wielu częstotliwościach.

Urządzenia, które działają tylko w wyznaczonych w danych kraju pasmach częstotliwości należą do Klasy I i nie musza posiadać symbolu ostrzegawczego.

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1999/5/WE z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności
  • Marking of Radio and Telecomunication Terminal Equipment  (pdf)

Inne oznaczenia znajdujące się na obudowach smartfonów – co oznaczają?

Symbol Underwriters LaboratoriesUnderwriters Laboratories (UL) to niezależna organizacja non-profit, która sprawdza, analizuje i audytuje szeroką gamę produktów sprzedawanych w USA, Kanadzie i Meksyku. Symbol daje pewność, że urządzenia spełniają odpowiednie stanowe i federalne przepisy bezpieczeństwa.

Prawie wszystko, co sprzedawane jest w Ameryce Północnej – aparaty cyfrowe, gitary elektryczne, słuchawki, wyświetlacze OLED – są testowane przez UL pod kątem zgodności z przepisami o ochronie zarówno konsumpcyjnych i międzynarodowych umów handlowych. Znak UL jest również wykorzystywany przez ubezpieczycieli jako wskaźnik niezawodności produktu w normalnych warunkach pracy.

About UL

GS Mark with TUVdotCOM SymbolGS Mark z TÜVdotCOM znany również jako TÜV Rheinland GS Mark wskazuje, że dany produkt elektroniczny został przetestowany przez niezależną firmę, taką jak TÜV Rheinland (europejska wersja UL), oraz że spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa i przepisy prawne w Niemczech. Podczas gdy znak CE obejmuje produkty przeznaczone do sprzedaży w Europie, niektóre kraje (takie jak Niemcy) wymagają także dodatkowych badań i certyfikacji oraz wystawiania własnych oznaczeń zgodności.

GS Mark – Geprüfte Sicherheit (Tested Safety)

CCC Symbol - The China Compulsory CertificateChina Compulsory Certificate (CCC) jest obowiązkowym znakiem bezpieczeństwa dla wielu produktów importowanych, sprzedawanych lub wykorzystywanych na rynku chińskim. Jest hybrydą dwóch systemów certyfikacji bezpieczeństwa w tym kraju: CCIB, które reguluje podstawowe zasady bezpieczeństwa produktów konsumenckich, oraz CCEE, który stosuje się do towarów elektrycznych.

Obecnie, praktycznie każdy produkt konsumencki produkowane, sprzedawane w lub importowane do Chin musi posiadać to oznaczenia. Zaledwie kilka towarów nieelektronicznych, takich jak opony samochodowe i narzędzia rolnicze, są zwolnione z tego obowiązku. Smartfony niestety musza posiadać takie oznaczenia, w tym iPhone’y sprzedawane w Chinach.

China Compulsory Certificate (CCC)

CSA symbolCSA International jest kolejnym oznaczeniem niezależnej firmy badawczej i certyfikującej dla produktów konsumpcyjnych i przemysłowych. Oznaczenie takie muszą posiadać usługi i produkty (elektroniczne, mechaniczne, hydrauliczne gazowe i wiele innych) przeznaczona na rynki USA i Kanady. Znaczek CSA oznacza, że ​​produkt spełnia wymagania wszystkich obowiązujących norm. Znaki CSA pojawiają się na miliardach produktów na całym świecie.

CSA Marks & Labels for North America

Symbol recyklinguSymbol recyklingu U+2672 ♲U+267B ♻. Zwykle zamieszczany jako 3 zielone strzałki układające się w trójkąt. Oznaczenie zamieszczane jest zwykle na produktach spożywczych i opakowaniach, które podlegają ponownemu wykorzystaniu (recyklingowi). Znak recyklingu umieszcza się na pudełkach, kartonach, paczkach z tworzyw sztucznych bądź aluminium. Numer i tekst obok takiego znaku informują o nazwie surowca użytego do produkcji danego opakowania.

  • U+2672 ♲ uniwersalny symbol recyklingu
  • U+267A ♺ używany w przypadku materiałów generycznych
  • U+267B ♻  uniwersalny symbol recyklingu (wersja czarna)
  • U+267C ♼ symbol przeznaczony dla makulatury (wskazuje produkt zawierający papier z recyklingu)
  • U+267D ♽ produkt częściowo makulaturowy (wskazuje produkt zawierający papier pozyskany częściowo z recyklingu)
  • U+267E ♾ znak papieru (na przykład dla produktu bezkwasowego)

Mam nadzieję, że teraz wiecie już, co oznaczają tajemnicze hieroglify na Waszych smartfonach, komputerach czy tabletach. Jeśli brakuje któregoś z nich może oznaczać, że nie spełnia niektórych norm, lub w danym kraju nie jest wymagane takie oznaczenie.

źródło: Wikipedia, Gizmodo – What The Strange Symbols On Your Gadgets Mean