Wikipedia ma już 16 lat! HB2U!

Dzisiaj mija szesnaście lat odkąd powstała Wikipedia – pierwsza wolna encyklopedia internetowa, która tworzona jest przez internautów.

Wikipedia ma 16 lat (15 stycznia 2001 - 2017 r.)

Projekt Wikipedii, to jeden z fenomenów internetu, który cały czas jest rozwijany i poprawiany. W Polsce jest przeszło 4 tysiące redaktorów i ponad 790 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Wikipedia jest jedną z największych skarbnic informacji, które weryfikowane są przez redaktorów, dzięki czemu fałszywe lub niesprawdzone wpisy sa bardzo szybko usuwane.

W zeszły roku Wikipedia obchodziła swoje piętnastolecie, z okazji którego powstała specjalna strona internetowa.

Historia Wikipedii (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia):

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 r. jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Od 2003 zarządzana jest przez organizację non-profit Wikimedia Foundation. W listopadzie 2015 Wikipedia miała ponad 36,9 miliona artykułów we wszystkich wersjach językowych, w tym ponad 5 mln artykułów w wersji anglojęzycznej oraz ponad 1,1 miliona artykułów w wersji polskojęzycznej. W styczniu 2017 r. istniało 294 wersji językowych Wikipedii, z czego w sierpniu 2016 r. 58 miało ponad 100 tys. artykułów. Wikipedie polsko- i niemieckojęzyczna zostały również wydane na płycie DVD.

Współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales nazwał ją „próbą stworzenia i rozpowszechnienia wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku”.

Od początku istnienia Wikipedia zdobywa coraz większą popularność, a Wikimedia Foundation nią zarządzająca uruchomiła też różne projekty siostrzane. Wikipedia jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych, a wiele stron uruchomiło jej mirrory lub forki.

Statystyki polskiej edycji Wikipedii:

  • każdego dnia w polskojęzycznej Wikipedii przybywa ok. 200 nowych artykułów,
  • liczba wszystkich artykułów w polskiej Wikipedii: 1 202 585 i 2 563 628 stron,
  • każdego dnia Wikipedia i jej projekty siostrzane rozrastają się w tempie przeszło 10 edycji na sekundę,
  • jeśli czytasz z prędkością ok. 600 słów na minutę przez 16 godzin dziennie, masz szansę przeczytać około 17 milionów słów miesięcznie – polskojęzyczna Wikipedia ma ich przeszło 380 mln, więc jej przeczytanie od deski do deski zajęłoby Ci ponad 22 miesiące. Analiza takiej ilości danych wymaga odpowiednich narzędzi statystycznych.
  • liczba zarejestrowanych użytkowników w polskiej edycji serwisu: 792 863
  • liczba aktywnych użytkowników w polskiej edycji serwisu: (>1 edycja w ciągu ostatnich 30 dni): 4067
  • liczba redaktorów w polskiej edycji serwisu: 3203
  • liczba administratorów w polskiej wersji Wikipedii: 102
  • liczba edycji w polskiej Wikipedii: 48 066 848

Wszystkiego najlepszego Wikipedio i dziękujemy, że jesteś z nami tyle lat!

źródło: Wikipedia – Statystyki – Wikipedia, wolna encyklopedia