Wikipedia obchodzi 15. urodziny!

Największa encyklopedia w historii ludzkości – Wikipedia kończy dzisiaj 15 lat istnienia.

15 lat Wikipedii

W ciągu tych piętnastu lat tysiące wolontariuszy z całego świata poświęciły swój czas i energię by podzielić się wiedzą. Z każdym człowiekiem na Ziemi, za darmo, bez warunków wstępnych.

Wikipedia jest jedyną spośród pierwszej dwudziestki najczęściej odwiedzanych stron internetowych, która nie śledzi swoich użytkowników, nie wyświetla reklam ani nie należy do dużego koncernu. Jej właścicielami są jej twórcy: najczęściej anonimowi internauci tacy jak Ty.

Obchody 15-lecia Wikipedii w Polsce odbyły się dzisiaj, w piątek 15 stycznia 2015 roku o godz. 14.00 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Animacja z okazji 15 lat Wikipedii (wersja PL)
Animacja z okazji 15 lat Wikipedii (wersja PL)

Byli tam wikipedyści, którzy opowiedzieli o tym, jak powstaje największe na świecie źródło wiedzy. Odbył się także panelu dyskusyjny poświęconym temu, jak Wikipedia zmienia świat, jakie są jej zalety, a jakie budzi wątpliwości.

To spotkanie było jednym z niespełna 100 wydarzeń organizowanych na całym świecie z okazji 15-lecia Wikipedii.

Zobacz także: Drukowana Wikipedia w 7473 tomach

Na specjalnej stronie wikipedia15.pl możesz podziękować wikipedystom za ich pracę! Napisz im na Wikipedii jak wykorzystujesz Wikipedię, do czego Ci się przydała, co Cię w niej zadziwiło. Nagraj film z podziękowaniem, wspomnij o ich pracy w portalach społecznościowych. Wikipedia jest źródłem pierwszego kontaktu, początkiem drogi do wiedzy. Opowiedz dokąd doprowadziły Cię Twoje poszukiwania.

Międzynarodowa strona z okazji piętnastolecia Wikipedii: 15.wikipedia.org

Najczęściej edytowane artykuły na Wikipedii

Z okazji 15-lecia, Wikipedia udostępniła także statystyki przedstawiające, które strony i artykuły były najczęściej edytowane w ciągu całego jej istnienia.

George W. Bush zajął pierwsze miejsce z 45 862 edycjami o 3000 więcej niż WWE – World Wrestling Entertainment. Reszta listy to mieszanka kontrowersyjnych postaci, stron, które muszą są stale aktualizowane w tym sama strona Wikipedii.

W sumie, aż 5 053 647 artykułów było edytowanych 808 187 367 razy.

Oto lista najczęściej edytowanych artykułów Wikipedii w ciągu ostatnich 15 lat:

Najczęściej edytowane artykuły na Wikipedii w ciągu ostatnich 15 lat
Najczęściej edytowane artykuły na Wikipedii w ciągu ostatnich 15 lat

Wikipedia ma także swoją aplikację mobilną Wikipedia Mobile na Androida i iOS-a, które możecie zainstalować na smartfonie, aby mieć jeszcze szybszy dostęp do informacji:

Pobierz w App StorePobierz z Google Play

źródło: Wikipedia – Wikipedia celebrates 15 years of free knowledge15 urodziny Wikipedii w Zachęcie