VLC 3.0 obsługuje wideo nagrane w 360°

Dzięki współpracy z Giroptic, VLC 3.0 Media Player jest pierwszym odtwarzaczem obsługującym filmy wideo nagrane w 360 stopniach.

VLC 3.0 - odtwarzanie filmów nagranych w 360 stopni

VLC Media Player to aplikacja, która pozwala odtwarzać w zasadzie dowolny format wideo na praktycznie każdej platformie, w tym na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android. Twórcy odtwarzacza dodali teraz pełne wsparcie dla nowego formatu wideo nagranego w 360 stopniach.

Firma zaprezentowała właśnie VLC 360 Technical Preview, którą można pobrać na komputery z systemem macOS i Windows, aby sprawdzić jak wygląda odtwarzanie filmów i zdjęć w 360 stopniach na komputerze. Finalna wersja aplikacji VLC 3.0 z pełną funkcjonalnością zostanie wydana jeszcze pod koniec tego miesiąca.

Twórcy VLC nawiązali współpracę z Giroptic, aby rozwijać swój nowy produkt, dzięki któremu można wyświetlać zdjęcia, panoramy i filmów. W nowej wersji VLC 3.0 można korzystać z myszy i klawiatury, aby kontrolować swój punkt widzenia w materiale filmowym lub zdjęciu. VideoLAN zapowiada, że wszystkie nowe funkcje będą dostępne także w aplikacjach mobilnych. W 2017 roku player będzie również wspierał okulary VR (do wirtualnej rzeczywistości) takie jak Oculus Rift, Google Daydream i HTC Vive. Aplikacja będzie obsługiwać w przyszłości także dźwięk w 360 stopniach.

Ponieważ udostępniona aplikacja jest wciąż tylko w wersji podglądowej, wszyscy niecierpliwi powinni mieć na uwadze, że jeszcze nie wszystko może działać prawidłowo. Odtwarzacz VLC robi wielki krok w stronę umożliwienia doświadczania wirtualnej rzeczywistości na wszystkich obsługiwanych platformach.

VLC 3.0 na MacOS
VLC 3.0 na MacOS

Na stronie podanej w źródle możesz pobrać nową wersję VLC i sprawdzić, jak działa odtwarzanie filmów 360 na komputerze.

źródło: VideoLAN – VLC 360° Technical Preview