Mobilny dowód osobisty już od czerwca 2017 roku?

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało dzisiaj jak i od kiedy mają działać mDokumenty w Polsce przez telefon.

mDokumenty w czerwcu 2017 roku w Polsce

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji dowiedzieliśmy w jaki sposób i od kiedy ma działać mobilny dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon.

Nowe mDokumenty nie będą osobną aplikacją, ani mobilnym odwzorowaniem fizycznego dokumentu tożsamości, będzie to raczej sposób weryfikacji za pomocą kodów, który będzie działał na każdej komórce, nie tylko na smartfonie.

Ministerstwo zapowiada, że mID i mDokumenty będą wielkim przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracją państwową, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji, zaprezentował nie tylko koncepcję, ale całą zasadę działania mDokumentów. Podkreślał, że najważniejszy w niej jest fakt, że telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o na przykład dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.

Celem nadrzędnym realizacji programu jest ułatwienie funkcjonowania obywateli (w tym przedsiębiorców) oraz obniżenie kosztów działania administracji publicznej poprzez:

  • ograniczenie potrzeby korzystania z tradycyjnej, papierowej/plastikowej postaci dokumentów,
  • bezpośredni dostęp wybranych podmiotów (za zgodą obywatela) do jego danych zawartych w rejestrach i systemach państwowych.

Sprawdź także: mID – dowód osobisty w smartfonie już w 2017 r.

Jak będą działać mobilne dowody osobiste?

Do obsługi mobilnych dokumentów nie będą potrzebne telefony najnowszej generacji – każdy telefon wyposażony w aktywną kartę SIM będzie mógł służyć do korzystania dowodu osobistego, prawa jazdy lub ubezpieczenia. Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych krajach na świecie, chociażby w Austrii. Jest to tzw. model serwerowy, polegający na tym, że dane nie są fizycznie przenoszone na urządzenie użytkownika. Oznacza to, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie on wyższy niż tradycyjnych dokumentów.

Jak będą działać mDokumenty w Polsce w 2017 roku?
Jak będą działać mDokumenty w Polsce w 2017 roku?

– Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe – będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje – wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.

Resort przygotował także ciekawy film promujący mID i dowód osobisty przez telefon, który możecie obejrzeć poniżej. Pani Mobilna płaci iPhone’em, choć w Polsce nie ma jeszcze Apple Pay, ale może ma płatniczą naklejkę NFC? W każdym razie film należy potraktować jako ilustrację korzyści z posiadania mobilnych dokumentów.

Od kiedy będziemy mogli korzystać z mDokumentów?

Według planów resortu cyfryzacji już w połowie przyszłego roku będziemy mogli korzystać z mobilnych dokumentów. Pilotaż ma się rozpocząć w maju 2017 r.

Harmonogram wdrożenia mobilnych dokumentów w Polsce w 2017 r.:

  • program będzie realizowany etapowo,
  • każdy etap będzie udostępniał konkretny dokument w ramach systemu,
  • w pierwszej kolejności przewidywana jest realizacja dowodu osobistego, następnie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC jako dokumentów najczęściej wykorzystywanych w życiu codziennym,
  • następnie, w oparciu o analizę częstotliwości wykorzystania będą uruchamiane kolejne mDokumenty (w tym te wykorzystywane przez przedsiębiorców).

1 etap obejmujący mobilny dowód osobisty zostanie uruchomiony pilotażowo już w maju 2017 roku, pełna produkcyjna dostępność na koniec czerwca 2017 r.
2 etap obejmujący mobilne prawo jazdy to październik 2017 r.
3 etap obejmujący mobilny dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC na koniec 2017 r.

Etapy 2. i 3. mogą być wdrożone wcześniej w zależności od postępów prac.

Kto będzie odpowiedzialny za realizację i wdrożenie programu?

Program będzie realizowany w całości w ramach Grupy Ministerstwa Cyfryzacji. Do współpracy zaproszone zostało MSWiA. Ministerstwo Cyfryzacji pełnić będzie rolę koordynacyjno-zarządczą, natomiast  Instytut NASK oraz Centralny Ośrodek Informatyki będą pełnić rolę rolę wykonawczą („Solution Center”) w zakresie dostarczania rozwiązania oraz utrzymania infrastruktury. Pozostałe resorty będą występować w roli beneficjentów oraz użytkowników biznesowych rozwiązania. Przewidywane jest także zaangażowanie podmiotów prywatnych (np. UFG).

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji – mDokumenty – jak to ma działać? Cyfrowa rewolucja trwa