Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że od 2017 roku w Polsce będą dostępne mobilne dowody osobiste w smartfonach – mID.
Minister cyfryzacji Anna Streżyńka zapowiedziała, że już w 2017 roku dowody osobiste będziemy mogli zapisać na swoich smartfonach, dzięki usłudze mID (skrót od mobile ID). Będzie ona dostępna w ramach mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl, który docelowo zgromadzi wszystkie możliwe usługi w ramach polskiej e-administracji.
mID będzie nie tylko elektroniczną wersją dowodu osobistego, ale dokumentem wielopostaciowym, który umożliwi identyfikację w szerokim zakresie usług państwowych.
Dokumenty administracyjne, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie i bilety, karty lojalnościowe sklepów – to wszytko będzie mogło znaleźć na jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa.
Czym będzie mID – mobilny dowód osobisty?
Elektroniczny dowód osobisty w smartfonie, o nazwie mID ma zostać wprowadzony w 2017 roku. Ministerstwo postawiło sobie to zadanie jako jedno z głównych celów w tej kadencji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zrealizować.
— Mamy 19 mln smartfonów w Polsce, a przeciętny Polak korzysta ze swojego urządzenia mobilnego trzy godziny dziennie i wciąż ma to tendencję rosnącą (…). To pokazuje, że jesteśmy skłonni mieć wszystko przy sobie, poza tym chcemy mieć to w ruchu, bo sami jesteśmy mobilni. Musimy te warunki mobilności zapewnić również jeśli chodzi o korzystanie ze świata administracyjnego – powiedziała PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska – mID to łatwiejsze załatwianie spraw w urzędach i oszczędność czasu, który musimy na co poświęcać – podkreśliła minister Streżyńska.
Elektroniczne dowody osobiste (e-dowody) z chipem zabezpieczonym numerem PIN są już od dawna obecne w dużo mniejszej pod względem liczby obywateli Estonii, gdzie mieszkańcy mogą kontaktować się oficjalnie z urzędami bez wychodzenia z domu.
Zaletą mobilnego dowodu osobistego ma być przede wszystkim zintegrowanie wielu usług w jednej, dzięki czemu za pomocą jednego hasła zalogujemy się do wszystkich naszych usług. Oprócz integracji e-administracji, mID będzie pozwalał na dodanie komercyjnych elementów wymagających identyfikacji/logowania.
.@AnnaStrezynska na @Impact_cee pic.twitter.com/H7ot1G63wv
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) June 16, 2016
Według Ministerstwa Cyfryzacji, usługa mID pozwoli na załatwienie spraw:
- możliwość glosowania,
- uslugi notarialne
- sprzedaż nieruchomości,
- płatności podatkowe,
- e-policja – zgłoszenie przestępstwa,
- realizowanie recept,
- zakupy online,
- potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media),
- usługi pocztowe,
- karta parkingowa,
- e-ZUS,
- rejestr obecności dzieci w szkole,
- autoryzacja tożsamości w eJob,
- bilet komunikacji miejskiej,
- usługi zdrowotne,
- karnety na basen, do kina, teatru.
Jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale zostanie uruchomiony serwis obywatel.gov.pl na urządzenia mobilne, za pośrednictwem którego uzyskamy możliwość załatwiania wszelkich spraw urzędowych.
Zobacz także: Elektroniczne prawo jazdy w Wielkiej Brytanii
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji