iPod od Apple’a skończył już 15 lat

Pierwszy iPod firmy Apple został wydany piętnaście lat temu i mieścił wówczas do 1000 piosenek – dzisiaj znacznie więcej!

iPod firmy Apple skończył 15 lat

Wczoraj, oryginalny iPod firmy Apple obchodził 15-lecie swojej premiery, która odbyła się 23 października 2001 roku. Pierwszego iPoda zaprezentował ówczesny prezes Apple’a Steve Jobs. Prezentację iPoda poprzedzały jak zwyklę plotki i przecieki, które wskazywały na nowe „przełomowe urządzenie cyfrowe”. Apple zasugerowało wówczas nawet, że „nie jest to Mac”.

Niektóre spekulacje wskazywały na odtwarzacz MP3, a nawet sugerowano, że może to być coś bardziej wyrafinowanego. Wydanie iPoda pozwoliło wielu osobom pozbyć się uciążliwych odtwarzaczy CD i dzięki niemu mogli słuchać tysiące utworów za pomocą małego urządzenia mobilnego.

iPod tak naprawdę stał się stylem życia, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Oryginalny iPod z dyskiem 5 GB kosztował wówczas 399 $. Urządzenie mogło pomieścić 1000 utworów, posiadało czarno-biały ekran LCD, a bateria wystarczała na 10 godzin słuchania na jednym ładowaniu. Dzięki FireWire można było połączyć iPoda z programem iTunes na komputerze Mac. Jeden utwór można było kupić za 1 dolara i mieć go na zawsze w swojej bibliotece. Dzisiaj większą popularnością cieszy się model abonamentowy, w ramach którego za stałą opłatą miesięczną użytkownicy mają dostęp do całej biblioteki serwisu Apple Music.

Pierwsza reklama iPoda z 2001 roku:

W pierwszym oficjalnym filmie promocyjnym iPoda, kierownictwo Apple’a i muzycy – w tym Phil Schiller, Jony Ive i Moby – dzielili się swoimi wrażeniami na temat urządzenia a także opowiedziano jak powstawało. W rozmowie z Entertainment Weekly, Moby wspomina ten moment jako coś magicznego i zwraca uwagę jak w ciągu 15 lat bardzo zmienił się iPod, a później jego następca iPhone – To trochę niepokojące, gdy patrzę w przeszłość, ale przeszłość wciąż brzmi jak przyszłości (…).

Pierwszą alternatywa dla iPoda, nazwana iPod mini, zadebiutowała w 2004 roku, a następnie iPod nano i iPod shuffle w 2005 roku. iPod touch został ostatecznie wprowadzony jako niekomórkowyj odpowiednik iPhone’a i stał się jednym z najdłużej sprzedawanych linii iPoda do tej pory. Wydano aż 6 generacji iPoda touch, a 7 iPoda nano.

W 2016 roku, Apple wciąż produkuje i sprzedaje iPody touch, iPody nano i iPody shuffle, ale nie są to już topowe urządzenia, z których firma czerpie największe profity. Obecnie sprzedawane iPody niewiele przypominają charakterystyczne mechaniczne koło, które było główną cechą rozpoznawczą urządzenia. Ostatnim iPodem z klikalnym kołem był iPod Classic (6. generacji), który został wycofany przez firmę Apple w 2014 r.

Pierwszy oryginalny iPod firmy Apple z 2001 roku (z ładowarką i słuchawkami)

iPod rozpoczął na dobre przygodę firmy Apple z twórcami muzyki i wprowadził nowy styl słuchania muzyki, audiobooków i podcastów. Dzisiaj muzyka ma bardzo duże znaczenie w ekosystemie Apple’a, a sposób słuchania i jej udostępniania znacznie zmienił się od tego jak wyglądało to 15 lat temu.

Fragment prezentacji iPoda z 23 października 2001 r:

źródło: MacRumors – The Original iPod Turns 15 Years Old