5 powodów, dla których iPhone 7 może nie zachwycić

Dlaczego tegoroczny iPhone 7 może okazać się tylko przejściowym modelem przed przyszłoroczną rewolucją z okazji 10-lecia iPhone’a?

iPhone 7 (koncept Handy Abovergleich)
iPhone 7 (koncept Handy Abovergleich)

Jak co roku o tej porze, wszyscy zainteresowani myślą o tym jaki będzie tego roczny iPhone i jakie będzie miał nowe funkcje? Mnóstwo plotek mówi o tym , że będzie wodoodporny, nie będzie posiadał gniazda słuchawkowego, i będzie oferował ogromny skok wydajnościowy w porównaniu z poprzednim modelem.

Przyjrzyjmy się niektórym bardziej prawdopodobnym doniesieniom, które sugerują, że iPhone 7 najprawdopodobniej będzie upgrade’em w stosunku iPhone’a 6s niż czymś rewolucyjnym.

Istnieją nawet pogłoski, że Apple zamierza wejść w trzyletni cykl wydawniczy, czyli musielibyśmy czekać 3 lata, aby zobaczyć całkowicie przeprojektowanego iPhone’a. Zgodnie z tą teorią, tegoroczny iPhone może być bardziej kolejną iteracją szóstki ze zaktualizowanym sprzętem i oprogramowaniem niż dużą rewolucją, której byśmy oczekiwali.

1. Wygląd prawie ten sam

Jeśli coś nie jest zepsute, nie ma sensu tego wymieniać – wydaje się, że to powiedzenie można odnieść do wielu wersji iPhone’a. Prawdopodobnie nie należy się spodziewać, aby iPhone 7 różnił się dizajnem od któregokolwiek ze swoich poprzedników z serii 6 i 6s.

Jest duża szansa, że jedynie obiektyw tylnego aparatu może być nieco większy lub podwójny (a tym samym lepszy), ale oprócz tego obudowa i wyświetlacz będą wyglądać tak samo jak dotychczas. Niedawno ujawnione zdjęcia rzekomo iPhone’a 7 sugerują, że nowy model może być dostępny w 5 wariantach kolorystycznych: złotym, różowym złocie, gwiezdnej szarości, głębokim niebieskim i srebrnym.

iPhone 7 - podwójny aparat

2. Przyrostowe zwiększenie wydajności

Bardzo prawdopodobne jest, że iPhone 7 będzie posiadał  procesor A10. Nowe benchmarki wykazały, że jest on tylko nieznacznie szybszy niż chip A9 , który montowany jest w iPhone’ie 6s. Bardziej zaskakujące jest to, że osiągi A10 są prawie identyczne z A9X, który znajduje się w iPadzie Pro.

Wiele aktualizacji procesorów w iPhone’ach było bardziej efektywnych: na przykład A6 jest dwukrotnie lepszy niż A5. Nadchodząca zmiana wydaje się być znacznie bardziej subtelna, bez znacznego zwiększenia szybkości, co oznacza, że właściciele szóstek nie mają wielkich powodów do aktualizowania słuchawki w tym roku. Najbardziej wymagające gry mobilne powinny być zgodne z tegorocznym i zeszłorocznym modelem.

Porównanie wydajności procesorów iPhone'a (benchmark TechTastic)

3. Nie wierz w opowieści o pamięci RAM

Kilka plotek sugeruje, że nowy iPhone 7 będzie miał 3 GB pamięci RAM, czyli o 1 GB więcej niż iPhone 6s. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ iPhone 6s był pierwszym modelem z 2 GB RAM-u. Zwiększanie wielkości pamięci RAM zdarza się dosyć rzadko, więc nie wydaje mi się, aby stało się to w tym roku.

4. iOS 10 będzie działał dobrze z wieloma iPhone’ami

iOS 10 jest promowany jako wielka rzecz, która przyjdzie razem z  nowym iPhone’em. Jeśli jednak posiadasz iPhone’a 5 to jeszcze w tym roku będziesz mógł wykonać aktualizację do najnowszego mobilnego systemu operacyjnego Apple’a.

Nowy iOS 10 ma wnieść sporo poprawek, w tym związane z 3D Touch, przeprojektowanym Centrum powiadomień, Siri, i wieloma innymi, o których pisaliśmy po czerwcowej konferencji WWDC 2016 .

5. iPhone 7 może być tylko przejściowym modelem

W 2017 roku przypada 10 rocznica wydania pierwszego oryginalnego iPhone’a. Można podejrzewać, że właśnie w następnym roku Apple szykuje wydanie czegoś rewolucyjnego. Jaki byłby sens robić wiele szumu na 9-lecie, skoro za rok będzie okrągła rocznica?

Jest dość oczywiste, że iPhone 7 będzie oferowany z ekranami tej samej wielkości, co dotychczas, z kilkoma niespektakularnymi ulepszeniami. W 2017 roku, iPhone może doczekać się wreszcie ekranu OLED z przyciskiem Home zintegrowanym z wyświetlaczem, ale ciężko to przewidzieć. Niewątpliwie byłaby to spora zmiana.

Jak zwykle nowy iPhone będzie posiadał funkcje i ulepszenia, które skuszą wielu fanów urządzeń Apple’a. Ci, którzy czekają na coś rewolucyjnego być może będą musieli poczekać do 2017 roku.

Nowy iPhone 7 zostanie zaprezentowany już w połowie września 2016 roku – wtedy też swoją premierę będzie miała nowa odsłona mobilnego systemu operacyjnego iOS 10. Mam nadzieję, że jednak Apple nas czymś zaskoczy i w tym roku :) Oczywiście poinformuję Was o wszystkich szczegółach.

źródło: PasteMagazine – 5 Reasons Why the iPhone 7 Might Not Be All That Great