iPhone skończył 9 lat!

Wszystkiego najlepszego iPhone’ie! Pierwszy iPhone firmy Apple został wprowadzony na rynek dziewięć lat temu.

Pierwszy iPhone wydano dziewięć lat temu dokładnie 29 czerwca 2007 roku. Oryginalny smartfon Apple’a nie wygląda już jak obecne, najnowsze i najlepsze smartfony, ale wówczas był to naprawdę niezwykle imponujący produkt, zarówno pod względem technicznym jak i dizajnu.

Przypomnijmy sobie, jak ewoluował iPhone?

Pierwszy iPhone posiadał mizerny 3,5-calowy wyświetlacz rozdzielczości 480 x 320 pikseli. To było bardzo dobra specyfikacja w porównaniu do konkurencji. Urządzenie miało także marne 128 MB pamięci RAM i tylko 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci operacyjnej.

Oryginalny pierwszy iPhone miał 2-megapikselowy aparat fotograficzny umieszczony z tyłu. Dopiero rok później iPhone 4 zapoczątkował dobę tzw. autoportretów (selfie) i możliwość wykonywania połączeń wideo za pomoca FaceTime’a.

Pierwszy iPhone miał także wiele ograniczeń. Nie było jeszcze sklepu z aplikacjami mobilnymi App Store, a więc ciężko było zainstalować jakiekolwiek aplikacje zewnętrzne. Apple chwaliło się wtedy tym, że urządzenie może załadować pełne strony internetowe za pomocą sieci EDGE, ale proces ten był boleśnie powolny jak na dzisiejsze standardy, często załadowanie pełnej strony HTML trwało więcej niż minutę!

Na poniższej grafice możesz prześledzić, jak zmieniał się iPhone firmy Apple od 2007 do 2016 roku. 

9 lat iPhone'a firmy Apple (2007-2016)

Model z 2016 roku, czyli 9 lat później, iPhone 6s Plus czy SE jest całkowicie odmienioną bestią, oferując wszystko włącznie z obsługą sieci 4G/LTE, optyczną stabilizacją obrazu aż po zabezpieczenia biometryczne i płatności mobilne.

Każdego roku, świat mobilnych geeków jest podekscytowany i ciekawy, co Apple zaprezentuje i jakie zmiany czekają iPhone’a – począwszy od zmian wizualnych po nową specyfikację i możliwości. Pamietajmy, że to właśnie Apple, wprowadzając na rynek iPhone’a, rozpoczął rewolucję mobilną!

W przyszłym roku iPhone będzie obchodził swoje 10-lecie, więc z pewnością należy spodziewać się czegoś wyjątkowego!

Zobacz także: 8 lat temu Apple wprowadziło na rynek iPhone’a