E-papier z grafenu jaśniejszy i bardziej elastyczny

Chińska firma opracowała pierwszy na świecie elektroniczny papier wykonany z grafenu – to może być ogromny przełom w produkcji wyświetlaczy.

Chińczycy rozwijają e-papier z grafenu

Nowy materiał, opisywany jako pierwszy na świecie e-papier z grafenu (z ang. the world’s first graphene electronic paper), został stworzony przez chińską firmę Guangzhou OED Technologies we współpracy z Chongqing.

Grafen jest najbardziej wytrzymałym i najlżejszym zarazem wymyślonym materiałym. Pojedyncza warstwa grafenu o grubości zaledwie 0,335 nanometrów może przewodzić ciepło i jest bardzo elektryczna. Materiał może być wykorzystywany do tworzenia twardych lub elastycznych wyświetlaczy grafenowych, stosowanych w produktach elektronicznych, takich jak e-czytniki i przenośne inteligentne urządzenia mobilne.

Zobacz także: „Uszkodzony” grafen do produkcji superwydajnych baterii?

W porównaniu z tradycyjnym e-papierem, technologia papieru elektronicznego z grafenu jest bardziej giętka i ma większą intensywność, a jego wysoka przepuszczalność światła sprawi, że wyświetlacze optyczne będą znacznie jaśniejsze. Ponadto grafen produkowany jest z węgla, czyli koszty produkcji będą znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych wyświetlaczy, które produkowane są z rzadkiego i drogiego indu (metal).

Głównym pytaniem jest dostępność, firma planuje rozpocząć produkcję papieru elektronicznego z grafenu w ciągu roku. Nie jest pewne, czy w kolejce po e-papier stoją już duże firmy technologiczne, biorąc pod uwagę, że wyświetlacze LCD są wypierane przez OLED.

źródło: Engadget – Graphene e-paper is brighter and bendier przez Xinhua – China develops graphene electronic paper