„Uszkodzony” grafen do produkcji superwydajnych baterii?

Grafen słynie z perfekcyjnej i silnej budowy, jednak jeśli wiązania zostaną uszkodzone odkrywa się drugie ciekawe oblicze tego materiału.

uszkodzony grafen

Choć grafen słynie z pięknej symetrii, gdy dodamy kilka wad i niedoskonałości, staje się jeszcze bardziej interesujący – szczególnie, że ma potencjał, aby dzięki niemu wytwarzać lepiej i taniej ogniwa paliwowe.

Naukowcy z Northwestern University i inne instytucje eksperymentowały z grafenem pod kątem wytwarzania energii elektrycznej.

Otóż stwierdzono, że wybijając co najmniej cztery atomy węgla z dziewiczej struktury grafenu można w kilka sekund, efektywnie wytwarzać energię!

Co to jest grafen?Struktura grafenu

Grafen – płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty.

Kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.

Materiał ten ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem.
— Wikipedia

A video simulation of the transport process

„Uszkodzona” membrana grafenu transportuje protony o wiele szybciej i bardziej selektywnie niż standardowe błony komórkowe paliwa, które mają tendencję do zbierania wielu zanieczyszczeń. To odkrycie może prowadzić do stworzenia mniej skomplikowanych, hiperwydajnych ogniw paliwowych dla pojazdów elektrycznych, elektrowni wiatrowych lub słonecznych.

Według naukowców, ta technologia może także mieć wpływ na poprawę wydajności zwykłych baterii w urządzeniach mobilnych! Grafen może stać się wybawieniem dla szybko rozładowujących się zminiaturyzowanych supermaszyn, które nosimy w kieszeniach i ładujemy niemal każdego dnia.

Trzymamy kciuki i wreszcie niech bateria dogoni technologię!

Zobacz także: Rewolucyjny akumulator o dwukrotnie większej pojemności!

źródło: Engadget, Northwestern University – Imperfect Graphene Opens Door to Better Fuel Cells, Penn State – Graphene membrane could lead to better fuel cells, water filters, Phys.org – Imperfect graphene opens door to better fuel cells