Czy Google będzie oferować internet bezprzewodowy?

Według najnowszych doniesień firma Google chce oferować internet bezprzewodowy i własne plany taryfowe dla abonentów komórkowych.

Internet bezprzewodowy od Google'a

Google planuje oferować internet mobilny (bezprzewodowy) klientom detalicznym w klasycznych planach taryfowych, jakie oferują  operatorzy komórkowi – donosi serwis The Information. Firma szuka różnych sposobów, aby rozszerzyć własne usługi i produkty, które od zawsze związane są z internetem.

Nowa usługa miałaby być dostępna dzięki współpracy z operatorami sieci Sprint i T-Mobile. Prawdopodobnie Google chce zakupić dostęp do nadajników telefonii komórkowej i transmisji danych, aby móc świadczyć usługi telekomunikacyjne jako wirtualny operator komórkowy MVNO (Mobile Virtual Network Operator).

Google mogłoby oferować dostęp do internetu mobilnego dla klientów, którzy zakupią tablety i telefony z serii Nexus. Nie jest pewne, czy inne smartfony mogłyby korzystać z kart SIM oferowanych przez Google’a.

Firma z Mountain View testowała już w 2103 roku różne rozwiązania związane z dostępem do sieci bezprzewodowej.  Niektóre informacje na ten temat pochodzą z wniosków złożonych do FCC, w których Google prosiło o eksperymentalne utworzenie projektu pod nazwą experimental radio service, o zasięgu do 2 mil od siedziby firmy.

Według doniesień, Google nie będzie tworzyło własnej infrastruktury telekomunikacyjnej, czy własnego sprzętu, ale wykorzysta nadajniki i wieże operatorów Sprint i T-Mobile. Nic nie wiadomo, czy ten projekt będzie miał coś wspólnego z Projektem Loon, o którym Google oficjalnie informuje na swoich stronach.

Nie wiadomo kiedy Google planuje oficjalnie ogłosić swoją ofertę komórkową.

Zobacz także: Project Loon – internet z nieba od Google’a

źródło: grafika – Mashable, The Information – Google’s Next Telecom Move: Becoming a Wireless Carrier