HD Voice między operatorami w Polsce

Polscy operatorzy komórkowi testują międzyoperatorską usługę HD Voice – rozmów w wysokiej jakości dźwięku.

HD Voice między operatorami w Polsce

Operator komórkowy Orange ogłosił na swoim blogu, że korzystając z technologii IP rozpoczął modernizację łączy na styku z innymi operatorami. Dzięki temu będzie można rozmawiać z innymi osobami, które korzystają z usług innych operatorów mobilnych w jakości HD.

Uruchomiono już testy technologii, która na to pozwala, czyli VoIP interconnect, między abonentami Orange z Play i Plusem. Stopniowo zwiększana jest liczbę jednocześnie realizowanych połączeń, więc możliwe, że niektóre Wasze rozmowy są już w najlepszej możliwej jakości dźwięku. Orange planuje całkowite wdrożenie usługi z Plusem i Play do końca 2016 roku. W tym roku rozpoczną się również testy połączeń HD Voice z T-Mobile.

Jak skorzystać z jakości HD Voice?

Rozmowy z innymi osobami w tej samej sieci są dostępne w jakości HD już od jakiegoś czasu. Teraz czas na poprawienie jakości rozmów audio między operatorami.

Nie musicie nic robić, oprócz tego, że Ty i Twój rozmówca, podczas rozmowy, musicie być zalogowani w sieci 3G. Usługa jest bezpłatna i nie trzeba jej aktywować. Coraz częściej dzwoniąc na numery w sieciach innych operatorów usłyszycie lepszą jakości rozmowy, bez szumów, trzasków i całej masy podobnych przeszkadzajek.

Co to jest HD Voice, VoLTE, VoIP, VoWiFi i Wi-Fi Calling?

HD Voice aka Wideband audio (z ang. dźwięk szerokopasmowy), jest to jakość dźwięku o wysokiej jakości dla telefonii komórkowej. Technologia działa w rozszerzonym zakresie częstotliwości sygnałów audio przesyłanych przez linie telefoniczne, dzięki czemu słyszymy lepszą jakość dźwięku podczas rozmowy. Zakres ludzkiego głosu rozciąga się od 80 Hz do 14 kHz, ale tradycyjny, voiceband lub wąskopasmowe rozmowy telefoniczne ograniczają się do częstotliwości audio w zakresie od 300 Hz do 3,4 kHz. HD Voice działa w zakresie częstotliwości dźwięku od 50 Hz do 7 kHz lub wyżej.

VoLTE to skrót od Voice over LTE (z ang. głos przez LTE), który opiera się na sieci IP Multimedia Subsystem (IMS). Jest nowsza wersja technologii VoIP polegająca na tym, że poołączenie głosowe jest obsługiwane przez sieć 4G/LTE zamiast przełączać się na UMTS lub GSM. Oznacza to, że podczas rozmowy można korzystać także z szybkiego internetu mobilnego LTE.

VoIP (ang. voice over internet protocol) to technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub oddzielnych sieci wykorzystujących protokół IP – popularnie nazywana „telefonią internetową”. Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne połączenie ciągłe i  wymianę informacji, gdy rozmówcy milczą.

WiFi Calling (lub VoWiFi, z ang. Voice over WiFi aka VoWLAN) polega na wykonywaniu połączeń telefonicznych bez dostępu do sieci komórkowej, ale w zasięgu sieci Wi-Fi. Polega to na tym, że w momencie, gdy Twój smartfon straci zasięg, albo jest tak słaby, że masz możliwości nawiązać połączenia, możesz wykonywać i odbierać rozmowy oraz SMS-y przez sieć Wi-Fi. Warto pamiętać, że zarówno SMS-y jak i rozmowy wysyłane i odbierane są spod Twojego numeru komórkowego.

Jak działa VoWiFi (Wi-Fi Calling)
Jak działa VoWiFi (Wi-Fi Calling)?

Na razie, w Polsce tylko Plus rozpoczął testowanie tej usługi. W testach mogą wziąc udział tylko abonenci sieci Plus,  którzy posiadają smartfony z systemem Android 4.4 lub nowszym. Test trwa do 31 marca 2016 roku Rozmowy poprzez Wi-Fi, wykorzystując Twój numer telefonu, możliwe są gdziekolwiek masz dostęp do Wi-Fi – w domu, w ulubionym klubie, a szczególnie tam, gdzie dodatkowo nie ma zasięgu czterech sieci – możesz rozmawiać tak, jak robisz to zazwyczaj. W ramach testów usługi „Wi-Fi Calling – test II” w Plusie mając dostęp do sieci Wi-Fi można bez żadnych opłat wykonywać połączenia z terenu krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), Norwegii, Islandii, Lichtensteinu na numery komórkowe i stacjonarne w krajach Unii Europejskiej (w tym do Polski), Norwegii, Islandii, Lichtensteinu oraz odbierać połączenia na terenie krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), Norwegii, Islandii, Lichtensteinu.

źródło: Orange, Plus GSM