Samojeżdżący samochód Google wyjedzie na ulicę

Już tego lata samojeżdżący samochód Google’a wyjedzie na ulice Mountain View w Kalifornii.

Samojeżdżący samochód Google wyjedzie na ulice

Google zaprojektowało pierwszy na świecie w pełni samodzielnie jeżdżący samochód, który porusza się po drodze bez udziału kierowcy. Pojazd może być używany dosłownie przez każdego. Wystarczy użyć jeden przycisk i udać się w podróż.

Jak donosi Google, tego typu rozwiązanie może zmniejszyć aż o 94% przyczyny wypadków spowodowanych przez błąd człowieka oraz dać możliwość poruszania się tym, którzy są niezdolni do prowadzenia pojazdów.

Google ogłosiło kolejny milowy krok dla projektu Google Self-Driving Car Project: już tego lata kilka prototypowych pojazdów opuści tor testowy i wyruszy na prawdziwe drogi Mountain View w Kalifornii. Za sterami samochodów będą siedzieli na razie kierowcy Google’a (tzw. kierowcy bezpieczeństwa), którzy będą testować samojeżdżące prototypy w prawdziwych warunkach ruchu drogowego.

Google przeprowadziło już rygorystyczne testy bezpieczeństwa. Nowe prototypy będą jeździły wykorzystując to samo oprogramowanie, które używane jest w obecnej flocie pojazdów Lexus RX450H SUV.

Samojazd, od początku projektu, przebył już prawie 2,7 milionów kilometrów, w tym 1,6 mln km bez wsparcia człowieka. Prototypy mają już spore doświadczenie odpowiadające 75 latom jazdy dorosłego typowego kierowcy, choć miały 11 drobnych kolizji, które nie były spowodowane przez błąd człowieka.

Maksymalna prędkość prototypu to 40 km na godzinę, dzięki czemu są pozbawione poduszek powietrznych. Na razie, ze względów bezpieczeństwa, pojazdy będą miały zamontowaną zdejmowana kierownicę, pedał gazu i hamulca, które w razie potrzeby pozwolą na przejęcie kontroli przez człowieka.

Pierwszy kurs samochodu Google w 2014 roku.

W najbliższych latach Google chce uruchomić małe programy pilotażowe z prototypami swoich aut, aby dowiedzieć się, jak ludzie chcieliby korzystać z tego typu pojazdów.

źródło: Official Google Blog – Green lights for our self-driving vehicle prototypes