Wideorozmowy na Snapchacie?

W kodzie aplikacji Snapchat znajdują się wpisy, które sugerują możliwość wykonywania połączeń audio i wideo oraz inne funkcje związane ze streamingiem na żywo.

Wideorozmowy na Snapchacie

Dwaj programiści przeglądając kod źródłowy aplikacji Snapchat, znaleźli odniesienia do zapisów nawiązujących do połączeń wideo i audio, które mogą w przyszłości pojawić się w tej efemerycznej sieci społecznościowej. Dodatkowo, mogą zostać wprowadzano również notatki audio oraz funkcja streamingu na żywo – podobnie jak w aplikacji mobilnej Periscope.

W serwisie dla programistów XDA, MaaarZ i Stirante znaleźli referencje kodu do tych funkcji w wersji Snapchat 9.21.1.0 z Snapchat. Została ona wydana 24 grudnia ubiegłego roku i od tego była tylko jedna aktualizacja aplikacji.

Fragment kodu aplikacji Snapchat:

public enum SnapType {
SNAP,
CHATMEDIA,
AUDIONOTE,
DISCOVER,
TEXT,
STORY_REPLY }

  • Nowy „SnapType” zwany „AudioNote”, który odpowiedzialny jest za nagrywanie tylko dźwięku. Co ciekawe, nie ma odniesienia do maksymalnej wielkości lub długości nagrywanego dźwięku.
  • Kody „chat_stream_audio” i „chat_incoming_video” wskazują na wywołanie nowych funkcji połączeń audio i wideo, dzięki którym użytkownicy mogą odbierać, odrzucać lub wykonywać połączenia.

chatAudioNoteRecorder.c.setAudioEncoder(3);
chatAudioNoteRecorder.c.setAudioChannels(1);
chatAudioNoteRecorder.c.setAudioSamplingRate(44100);
chatAudioNoteRecorder.c.setAudioEncodingBitRate(32000);

Choć powyższe zapisy w kodzie źródłowym nie są dowodem na to, że przez Snapchata będzie można prowadzić rozmowy głosowe i wideo, to wprowadzenie takich funkcji pozwoli postawić się na równi z bezpośrednią konkurencją: Skype’em, Google Hangouts, FaceTime Apple’a i wiele innych usług. n

Nie wiem czy wiecie, ale Snapchat ma już funkcję podobną do wideorozmów, która została wprowadzona w 2014 roku. Wystarczy podczas rozmowy tekstowej przytrzymać palcem na ekranie smartfona, a obraz z naszej kamery zostanie przesłany na żywo do osoby z którą rozmawiamy. Warunkiem jest oczywiście to, aby rozmawiać przez Snapchata w tym samym czasie – drugi użytkownik musi mieć otwarte okno rozmowy w aplikacji mobilnej.

Połączenia wideo nie jest najpopularniejszym sposobem komunikowania się, ale Snapchat cieszy się ogromną popularnością i aktywnością wśród młodych i starszych użytkowników – dlatego ma zdecydowaną przewagę wśród konkurencji. Wielu nastolatków korzystających z aplikacji Snapchat, traktuje ją jako alternatywny komunikator do wiadomości tekstowych – odpowiednio przygotowana funkcja wideorozmów i połaczeń głosowych może mieć zatem szanse odnieść sukces w aplikacji.

Jak wiadomo Snapchat pozwala ludziom nagrać krótki film, który można wysłać do innych w formie snapa, ale w tak krótkiej formie można jedynie przekazać wycinek jakiegoś większego przekazu. Młodzi ludzie są jednak mistrzami w komunikowaniu się w ten sposób, ale nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz.

Możliwość streamowania przekazu wideo na żywo jest znana z aplikacji Periscope oraz Facebooka – jednak w przypadku tego drugiego dostępność do tej funkcji jest ograniczona dla znanych osobistości ze zweryfikowanymi profilami w serwisie.

Zobacz także: Jak włączyć animowane filtry w aplikacji Snapchat?

Jeżeli nowe funkcje Snapchata są  czymś więcej niż eksperymentem, będzie to ogromne odejście od obecnego szybkiego i efemerycznej stylu wysyłania snapów. Przypomnijmy, że właśnie dzięki wysyłaniu chwilowych wiadomości, które znikają, aplikacja zyskała ogromną popularność

Jedno jest pewne, jeśli ktokolwiek może próbować testować nowe sposoby komunikowania się młodych ludzi to jest to właśnie Snapchat!

źródło: 9TO5Google – Snapchat code reveals possible video/audio calling, livestreaming, other new features przez xda developers – Snapprefs – The ultimate Snapchat utility (9.21.1.0)