WhatsApp za darmo i bardziej użyteczny

Komunikator mobilny WhatsApp będzie dostępny zupełnie za darmo i będzie miał więcej użytecznych funkcji.

Komunikator WhatsApp Messenger - logo

Prawie miliard ludzi na całym świecie używa aplikacji mobilnej WhatsApp. Dzisiaj na swoim blogu WhatsApp ogłosiło, nie będzie już pobierać opłat za subskrypcję. Z tego co się orientuję opłata za korzystanie z aplikacji nigdy nie była obowiązkowa, nawet po darmowym rocznym używaniu aplikacji. Bowiem dopiero po pierwszym roku korzystania z WhatsAppa, użytkownicy byli proszeni o uiszczenie jednorazowej opłaty 0,99 dolara.

Obawiam się, ze niewiele osób skorzystało z tej formy wsparcia, wielu też nie posiada karty płatniczej i mogło mieć obawy, czy po roku stracą możliwość korzystania z appki. Mogło to być też przyczyną nie wiązania się z komunikatorem na stałe. Dlatego w ciągu najbliższych kilku tygodni, WhatsApp usunie całkowicie tę opcję z różnych wersji  aplikacji i już nigdy nie będzie pobierać opłaty za usługi.

W jaki sposób WhatsApp zamierza zarabiać po usunięciu opłaty abonamentowej? Deklaruje, że nie będzie wprowadzać wyświetlania reklam. Od tego roku będzie testować narzędzia, które pozwalają używać aplikacji do komunikowania się firmami i organizacji. Oznacza to, że komunikator będzie świadczył usługi komercyjne podobne do Skype’a, np. dla infolinii banku lub linii lotniczych, albo małych przedsiębiorstw. Dzięki nowej usłudze można będzie komunikować się z firmą korzystającą z WhatsApp za pomocą wiadomości tekstowych lub głosowych.

Liczba użytkowników aplikacji WhatsApp od 2013 do 2015 r.
Liczba użytkowników aplikacji WhatsApp od 2013 do 2015 r.

Zobacz także: Komunikatory mobilne używane są przez 75% internautów

Czy ktokolwiek z Was płacił za aplikację WhatsApp po roku korzystania? Wątpię, ponieważ komunikat o abonamencie nie powodował blokady aplikacji… Ruch wydaje się rozsądny, ponieważ wszystkie konkurencyjne komunikatory nie pobierają żadnych opłat za normalne korzystanie.

Niemniej możecie być pewnie, że aplikacją będzie darmowa i możecie ją pobrać bezpłatnie ze sklepu App Store i Google Play:

Pobierz w App StorePobierz z Google Play

źródło: Making WhatsApp free and more useful, Statista – WhatsApp Approaches 1 Billion Users