Próba lądowania rakiety Falcon 9 na morzu na żywo

Oglądaj dzisiaj o 19:42 na żywo próbę lądowania rakiety Falcon 9 SpaceX na morzu – to może być historyczne wydarzenie.

Start rakiety Falcon 9 z satelitą Jason-3 na żywo!

Firma SpaceX podejmie kolejną próbę lądowania swojej rakiety Falcon 9 na platformie morskiej. Dzisiaj, w niedzielę 17 stycznia 2016 r. za około godzinę o 19.42 czasu polskiego zostanie podjęta kolejna próba odzyskania pierwszego członu rakiety Falcon 9 po wykonaniu zaplanowanej pracy. Okno startowe będzie trwało 30 sekund. W grudniu zeszłego roku udało się to po raz pierwszy na wydzierżawionym przez SpaceX lądowisku na Przylądku Canaveral. Tym razem próba lądowania będzie miała miejsce na specjalnej morskiej platformie.

Dwie wcześniejsze próby lądowania na platformie morskiej na Atlantyku zakończyły się utratą kontroli i zniszczeniem rakiet, dlatego tym razem można spodziewać się naprawdę sporych emocji. SpaceX planuje dopracować tę metodę, ponieważ w przyszłości pierwsze stopnie rakiet będą musiały lądować w bardziej dostępnych miejscach z uwagi na mniejsze zasoby paliwa.

Firma przygotowała także platformę morską Autonomous Spaceport Drone Ship, która będzie oczekiwała na pierwszy stopień rakiety Falcon w odległości 300 kilometrów na południe od Vandenberg, na Oceanie Spokojnym.

Celem misji jest wyniesienie satelity do badań oceanograficznych Jason 3, która wyposażona jest w radar do pomiaru głębokości akwenów, co pozwoli na wsparcie predykcji rozwoju burz tropikalnych oraz badań naukowców studiujących zachodzące zmiany klimatu. Koszt misji wynosi 365 mln dolarów. Satelita waży 510 kg i zostanie wyniesiona na orbitę na wysokości ok. 1 355 km. Projekt satelity Jason 3 zrealizowany został przez amerykańską agencję meteorologiczną NOAA, europejską agencję Eumetsat oraz francuską agencję kosmiczną CNES. Satelita zastąpi jednostkę Jason 2, która trafiła w przestrzeń kosmiczną w czerwcu 2008 r.

 

Możesz oglądać oficjalną transmisję na żywo w internecie na kanale NASA TV, która będzie nadawana przed i podczas startu:

strumień firmy poniżej, a NASA TV ma zasięg bieg na żywo przed i podczas startu:

źródło: SpaceX, Engadget, interia Nowe Technologie, NASA TV