Papierowa bateria już działa w laboratorium

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Linköping opracowali w Laboratorium Elektroniki Organicznej pierwszą działającą papierową baterię.

Ultracienka papierowa bateria

Nowy materiał zwany „baterią z papieru” z wyjątkową zdolnością do przechowywania energii został wymyślony przez trzech szwedzkich naukowców z Laboratory of Organic Electronics na Uniwersytecie w Linköping (Jesper Edberg, Isak Engquist i Xavier Crispin).

Niestety baterie i sposoby zasilania nowoczesnej elektroniki nie nadąża w rozwoju i chyba przyszedł czas, aby zaczęło się to zmieniać. Smartfony i tablety potrzebują coraz więcej energii, aby działać cały dzień, obecna technologia akumulatorów osiągnęła już szczyt swojej pojemności.

Materiał z którego wykonano nową papierową baterię składa się z polimeru przewodzącego i milionów malutkich włókien nanocelulozy. Lekki, elastyczny i cienki materiał, który może być składany jak arkusze papieru może przechowywać znaczne ilości ładunku elektrycznego, dzięki czemu pewnego dnia może być użyty do stworzenia ultracienkiej baterii dla nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Oryginalnie wynalazek nazwano Power Paper (papierowa bateria, a w wolnym tłumaczeniu papier mocy). Materiał może być naładowany zaledwie w kilka sekund, a jest tak lekki, że nie wymaga  żadnych toksycznych substancji chemicznych lub metali ciężkich do jego wytworzenia. To dobry krok do zaoferowania odnawialnego sposobu przechowywania energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń.

Papierowa bateria

Co ciekawe wystarczy jeden arkusz papierowej baterii – około 15 cm (6 cali) o zaledwie dziesiątych milimetra grubości – aby przechowywać ładunek elektrycznego o pojemności 1 Farada. Papier może być produkowany w postaci grubych arkuszy, albo supercienkich rolek.

Jak jest tworzona papierowa bateria?

Nanowłókna celulozy są moczone w wodzie i w elektrycznie naładowanym polimerze PEDOT: PSS (ten sam składnik używany jest w produkcji ledowych półprzezroczystych paneli słonecznych).

Naukowcy uważają, że dzięki wyjątkowej zdolności do magazynowania energii, dalszy rozwój produktu sprawi, że urządzenia z niego korzystające będą miały znacznie większe możliwości. Wykorzystany materiał jest odnawialny, przez co przyjazny dla środowiska, jednak najbardziej poważnym wyzwaniem będzie opracowanie procesu produkcji na skalę przemysłową.

Laboratorium otrzymało dotację 4 mln dolarów (34 mln SEK) od szwedzkiej Fundacji Badań Strategicznych (Knut and Alice Wallenberg Foundation )na kontynuowanie badań i rozwój racjonalnej metody produkcji.  Wyniki tych badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Advanced Science.

źródło: Linköping University’s Laboratory of Organic Electronics – Storing electricity in paper przez Gizmag – Rechargeable paper sheets could help rewrite the book on electricity storage