Mi Mobile – sieć komórkowa od Xiaomi

Chińska firma Xiaomi uruchomi własną sieć komórkową MVNO, o nazwie Mi Mobile.

Mi Mobile - sieć komórkowa firmy Xiaomi - zapowiedź

Chiński producent smartfonów Xiaomi zaprezentował dzisiaj nowego flagowca Mi 4c. Ale oprócz cen, wyglądu i specyfikacji nowego smartfona, najwięcej emocji wzbudziła wiadomośc o tym, że firma planuje uruchomienie własnej sieci komórkowej MVNO o nazwie Mi Mobile. Tym samym staje w szranki z takimi chińskimi operatorami jak China Mobile, China Unicom i China Telecom.

Nie należy oczekiwać, że sieć stanie się od razu hitem. Tacy giganci jak China Mobile ma ponad 800 mln abonentów, China Unicom ma około 300 milionów, natomiast China Telecom około 200 milionów. To w sumie 1,3 miliarda subskrypcji w całym kraju, którego całkowita liczba populacji wynosi 1,37. Jak wiadomo wiele osób ma już po kilka urządzeń na głowę.

Sieć Mi Mobile będzie wirtualnym operatorem MVNO (z ang. Mobile Virtual Network Operator), czyli będzie korzystać z infrastruktury obecnych na chińskim rynku największych sieci komórkowych Wejście operatora wirtualnego może spowodować spore zmiany, znajdując grupę docelową wśród osób o najniższych dochodach. Oprócz tego może byc motorem do szybszego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych i mobilnych wśród chińskich przewoźników.

W Mi Mobile są dwa proste plany taryfowe:

  • Pay as you go –  0,10 juanów (Renminbi – RMB, CNY), czyli za ok. 6 groszy za minutę połączenia głosowego, wiadomość SMS i każdego MB danych komórkowych.
  • alternatywnie, użytkownicy, którzy pragną miec więcej danych w ramach internetu mobilnego, mogą wybrać abonament za 59 juanów (ok. 34 zł) i rozmawiać za 0,10 juanów za minutę rozmowy, SMS-a. W abonamencie dodawane jest 3 GB danych na transfer internetu mobilnego, każdy MB powyżej limitu kosztuje nadal 0,10 juanów.

Mi Mobile - sieć komórkowa firmy Xiaomi - zapowiedź

Taryfa Pay as you go dostepna będzie już od piatku 23 września 2015 roku, a miesięczny plan abonamentowy będzie można wykupić od października w wersji testowej. Oczywiście wszystkie plany, podobnie jak urządzenia Xiaomi, będzie można kupić jedynie w internecie.

źródło: Xiaomi, phoneArena – Xiaomi to launch its own wireless carrier