Co należy zrobić przed instalacją iOS 9?

Spradź, jak przygotować iPhone’a, iPada, iPoda touch zanim zainstalujesz nowy system operacyjny iOS 9 od Apple’a.

Aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego iOS 9 zostanie wydana dla wszystkich już w środę, 16 września 2015 roku. To dobry moment, aby przygotować swoje urządzenie mobilne do uaktualnienia i zrobić trochę porządku w pamięci urządzeń.

Nowy iOS 9 to poprawiona wersja systemu Apple’a, która poprawia szybkość działania, zwieksza wydajnośc urządzeń i baterii (według deklaracji o 1 godz. dłuższe działanie), eleminuje błędy znane z poprzedniej wersji oraz dodaje nowe funkcje takie wyświetlanie dwóch aplikacji mobilny jednocześnie na iPadzie (Slide Over, Split View, Obraz w obrazie). Lista wszystkich nowości i jest bardzo długa i z pewnością warto zrobić update.

iOS 9 potrafi jeszcze sprawniej strumieniowo ściągać nowe uaktualnienia. Nie musisz ich najpierw w całości pobierać i rozpakowywać, co oznacza, że na nowe wersje oprogramowania potrzebujesz w urządzeniu mniej wolnego miejsca. A gdy przychodzi czas na instalację, w powiadomieniu pojawiają się nowe opcje umożliwiające przeprowadzenie uaktualnienia gdy śpisz lub nie korzystasz urządzenia.

Na jakich urządzeniach można zainstalowac system iOS 9?

Apple udostepni nowy system dla wszytskich urządzeń, które dostały aktualizację do iOS-a 8. Jedną z metod jak sprawdzić zainstalowaną wersję oprogramowania iOS jest przejście do Ustawienia → Ogólne → To urządzenie i odczytać w wiesrzu Wersja.

Możesz także sprawdzić, czy Twój iPhone, iPad lub iPod znajduje się na poniższej grafice.

Urządzenia, na których można zainstalować syste iOS 9

iOS 9 można zainstalować na iPhone’ie 4s i nowszych, iPadzie mini i nowszych oraz iPadzie 2. generacji i nowszych.

Rutynowa konserwacja urzadzenia przed aktualizacją

Udostepnieniedużej aktualizacji jest najlepszym czasem, aby wykonac kilka rutynowych prac konserwacyjnych, które trwają tylko chwilę.

  • Przejrzyj zainstalowane aplikacje mobilne i odinstaluj te, z których nie korzystałeś od kilku miesięcy (wystarczy dłużej przytrzymać ikonę aplikacji, wybrać krzyżyk w prawym roku i zatwierdzić usunięcie danych). Dzięki temu zwolnisz cenne miejsce na dysku i ekranie głównym.
  • Warto usunąć, lub zarchiwizować wszystkie stare zdjęcia i filmy, które zalegają od miesięcy w Bibliotece zdjęć urządzenia. Możesz wrzucić zdjęcia do chmury (Zdjęcia Google, Flickr czy Dropbox) albo zgrać na dysk komputera.

Zrób kopię zapasową urządzenia

Przed aktualizacją systemu iOS miej zawsze kopie zapasową urządzenia! Masz aż dwie opcje do wyboru: sieciowo w usłudze iCloud lub lokalnie na komputzerz przez program iTunes.

Powinieneś mieć włączoną opcję automatycnego tworzenia kopii zapasowej podczas gdy urządzenie jest podłączone do sieci Wi-Fi i ładowania. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zrobienie lokalnej kopii zapasowej zanim przystąpisz do aktualizacji.

Jak zrobić kopię zapasową iPhone’a, iPada lub iPoda touch w iCloud? Przejdź do Ustawienia → iCloud, a następnie przewiń na dół i wybierz opcję Kopia zapasowa. Upewnij się, że masz połączenie z internetem i urządzenie podłączone jest do ładowarki.

Jak zrobić kopię zapasową przez program iTunes? Korzystanie z kopii zapasowej przez program iTunes jest tak samo ławtwe jak przez iCloud, ale bardziej czasochłonne. Warto jednak mieć drugi backup w zanadrzu.

  • Uruchom program iTunes i podłącz urządzenie z systemem iOS za pomocą kabla USB.
  • Ikona urządzenia pojawi się obok innych ikon kategorii na górnej belce programu.
  • Wybierz urządzenie, a następnie na karcie podsumowania (Kopia zapasowa) wybierz ten komputer. Dodatkowo, zaznacz opcję Szyfrowanie kopii zapasowej i wprowadź hasło, gdy pojawi się monit. Dzięki szyfrowaniu kopii zapasowej można zrezygnować z konieczności ponownego wprowadzania haseł przy przywracaniu urządzenia.

Kopia zapasowa w iTunes

Czas na aktualizację systemu

Jeśli posiadasz najnowsza kopię zapasową, możesz spokojnie wykonac aktualizację. Gdyby coś poszło nie tak, będzies zmógł łatwo przywrócić urządzenie i odzyskać wszystkie dane, takie jak kontakty, wiadomości czy programy.

Proces aktualizacji do systemu iOS 9 możesz wykonać przez program iTunes lub bezpośrednio na urządzeniu w trybie OTA. Tak czy inaczej, należy zaplanować około godziny, na proces pobierania i aktualizacji.

Za każdym razem, gdy wychodzi nowe oprogramowanie, zawsze istnieje ryzyko, że mogą występić niespodziewane komplikacje. Jeśli nie jesteś typem, który chce poświęcać czas na rozwiązywanie ewentualnych problemów, najlepiej poczekaj kilka dni od wydania aktualizacji. Apple zawsze szybko reaguje na ewentualne przeszkody związane z aktualizacją ub działaniem systemu.

Prawde mówiąc system został już i tak dokładnie przestestowany przez deweloperów i ochotników w publicznej wersji beta, ale jesli nie masz czasu na zabawy możesz chwilę poczekać.