Co sprawia, że nowy iPhone 6s jest cięższy?

Obudowa iPhone’a 6s została wykonana z aluminium 7000, ale to wcale nie ten materiał spowodował, że waga urządzeń wzrosła. Zobacz ile ważą poszczególne elementy, z których zbudowany jest iPhone 6s.

Łatwo zauważyć, że waga nowych iPhone’ów 6s i 6s Plus nieco wzrosła w stosunku do poprzedniego modelu iPhone’a 6. Zarówno iPhone 6i i 6s Plus ważą około 11 procent więcej niż ubiegłoroczne modele.

Co wpłyneło na zwiększenie wagi nowych iPhone’ów? Mylnie można uważać, że nowy stop lotniczego aluminium serii 7000, z którego zbudowana jest obudowa spowodował wzrost wagi iPhone’ów – ale wcale tak nie jest. Dokładna mieszanka stopu aluminium wykorzystanego przez Apple’a nie jest znana, wiemy z to, że jest lżejsz i bardziej gęsta niż mieszanka 6000 użyta w iPhone’ie 6. Oba stopy różnią się nieco składe: 7000 stapia się głównie z cynku, w porównaniu z magnezem i krzemem w aluminium 6000.

Zobacz, ile ważą poszczególne elementy/materiały użyte do produkcji iPhone’a 6s i 6s Plus w porównaniu z zeszłorocznymi odpowiednikami:

Waga użytych materiałów w iPhone'ach 6 i 6s oraz 6 i 6s Plus

Według Apple’a, aluminium w 6S Plus waży tylko 2 g więcej niż aluminium w poprzedniku. Aluminium w 6S waży mniej niż gram niż w 6. Tak więc: nowe aluminium użyte do obudowy iPhone’a, może wytrzymać zginanie na pół ale wcale nie jest przez to cięższe!

Co zwiększyło wagę nowego iPhone’a 6s i 6s Plus?

3D Touch w iPhone 6s

Okazuje się, że dodatkowa waga jest związana prawie wyłącznie z wprowadzeniem nowego wyświetlacza dotykowego 3D Touch. Zespół elementów wyświetlacza waży teraz ponad dwa razy więcej niż wcześniej. W iPhone’ie 6 użyty wyświetlacz ważył 12 g – teraz waży 29 g. Do wzrostu wagi urządzenia przyczyniła się nowa warstwa, która odpowiada za kontrolę nacisku. Zatem to nowy czujnik pojemnościowy ekranu sprawia, że iPhone 6s jest nieco grubszy i cięższy.

Waga i wymiary iPhone’ów (5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus)

Waga i wymiary iPhone'ów (5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus)

Podsumowjąc, iPhone 6s i 6s Plus ważą odpowiednio 14 i 20 g więcej niż modele, które zastępują. W normalnym użytkowaniu taki „ciężar” nie będzie dla nikogo stanowił większej różnicy, ale miło wiedzieć skąd pochodzi dodatkowy gram. Nastepnym razem, drobny wzrost wagi może być związany z podbiciem żywotności baterii, to kompromis na który musimy być gotowi.

Przeczytaj więcej o technologii 3D Touch na stronach Apple’a.

źródło: Apple Product Environmental Reports via The Verge – New aluminum alloy isn’t to blame for iPhone 6S weight gain