Fragmentacja Androida jest coraz większa

Fragmentacja urządzeń z różnymi wersjami Androida jest coraz większa. Programiści aplikacji na system mobilny Google’a mają co robić.

Fragmentacja Androida wg marek w 2014 roku
Fragmentacja Androida wg marek w 2014 ro

Z roku na rok jest coraz gorzej dla programistów aplikacji mobilnych na Androida. Pomimo, że niekwestionowanym liderem wśród urządzeń z system Android jest Samsung (43%) można by odnieść wrażenie, że problem fragmentacji Androida jest coraz mniejszy.

Nic bardziej mylnego! Ostatni raport od OpenSignal pokazuje jak wiele jest urządzeń z różnymi wersjami Androida, różnymi rozmiarami ekranów i specyfikacjami sprzętu, a do tego pochodzą od różnych producentów. To wszystko sprawia, że programistom nie jest najlżej, a z roku na rok fragmentacja się powiększa.

Zobacz także: Android KitKat na 21% wszystkich urządzeń z Androidemf

Fragmentacja Androida wg urządzeń w 2013 roku
Fragmentacja Androida wg urządzeń w 2013 roku

Fragmentacja Androida wzrosła prawie 60% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W zeszłym roku OpenSignal wskazywał na 11 868 odmiennych urządzeń działających pod systemem Android, które mają dostęp do sklepu Google Play. W 2014 roku liczba ta rozrosła się do aż 18 796 różnych typów urządzeń z systemem Android, które wymagają uwagi deweloperów.

Fragmentacja Androida wg urządzeń w 2014 roku
Fragmentacja Androida wg urządzeń w 2014 roku

Samsung jest największym udziałowcem wśród urządzeń z systemem mobilnym Google’a, zarówno pod względem udziału w rynku jak i liczby różnych modeli urządzeń wprost z Korei. Samsung obecnie zgarnia 43 proc. rynku wśród urządzeń mobilnych z Androidem.

Poniżej możecie zobaczyć porównanie fragmentację systemu iOS i Android.  Tylko 20,9 proc. smartfonów z Androidem działa pod najnowszym Androidem 4.4 KitKat, podczas gdy iOS 7 działa obecnie na 9 z 10 urządzeń z systemem iOS na świecie.

Fragmentacja Androida vs iOS-a

źródło: OpenSignal – Android Fragmentation Visualised (sierpień 2014)