Rejestr domen .pl kończy dzisiaj 25 lat

Dzisiaj, 30 lipca 2015 roku, rejestr polskich domen (.pl)  kończy 25 lat.

Polska domena (.pl) ma już 25 lat!

Już od ćwierć wieku możemy rejestrować polską krajową domenę(.pl) najwyższego poziomu (ccTLD) przypisana do polskich stron internetowych i zarządzana przez NASK. W ciągu tego czasu domena .pl zyskała ogromną popularność – według najnowszych danych –  obecnie jest już ponad 2, 6 mln zarejestrowanych domen polskich, a z roku na rok rośnie liczba stron internetowych z adresami w domenie .pl. Stanowią one 1,5% ogólnej puli witryn internetowych, a tym samym „peelka” jest 9. co do popularności domeną na świecie (wg danych serwisu Web Technology Surveys).

Domena z rozszerzeniem .pl jest oczywistym wyborem dla wszystkich, którzy chcą zaistnieć w polskiej  sieci. Podkreśla ona fakt prowadzenia działalności na naszym rynku i uwiarygadnia firmę w oczach klientów. Ważne jest, aby już na etapie myślenia o założeniu biznesu sprawdzić dostępność nazwy w rozszerzeniu .pl, bowiem jej popularność szybko rośnie. W styczniu 2011 roku strony WWW z adresami w domenie .pl stanowiły 0,9% puli adresów internetowych na świecie. Rok później było to już 1,1%, a w styczniu 2013 – aż 1,4%. W czerwcu 2015 adresy z polską końcówką to już 1,5% światowego internetu.

– Jeśli wybrany adres internetowy jest dostępny w domenie .pl, powinien być rejestrowany w pierwszej kolejności – radzi Aleksandra Strzelecka-Jaroszek, menedżer produktu w nazwa.pl, firmie, która jest największym polskim rejestratorem domen i dostawcą usług internetowych dla firm.

Wiele firm właśnie tak postępuje, a co bardziej świadomi przedsiębiorcy wręcz uzależniają wybór nazwy firmy lub marki od dostępności adekwatnego adresu internetowego z końcówką .pl – dodaje Strzelecka-Jaroszek.

Polska domena .pl – garść faktów

  • Według raportu NASK, w pierwszym kwartale 2015 roku zarejestrowanych zostało 284 806 nowych nazw domeny .pl, co oznacza, że średnio dziennie rejestrowanych było 3 165 nazw z rozszerzeniem .pl.
  • W marcu br. dokonano aż 105 623 nowych rejestracji, co stanowi trzeci wynik w historii pod tym względem, a średnio na jednego abonenta przypadały 2,65 nazwy domeny .pl.
  • Spośród 960 tys. abonentów nazw domeny .pl:
    • 34,25% to osoby prywatne,
    • 65,75%przedsiębiorcy i organizacje.
  • Regionalnie, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu liczby utrzymywanych nazw, na pierwszym miejscu uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie (w ciągu 2014 roku, przybyło tam aż 18,98 proc. nazw w domenie .pl), a pod względem nowych rejestracji, dokonanych w ostatnim kwartale 2014 roku najliczniejszą grupę stanowiły rejestracje na rzecz abonentów z województwa mazowieckiego – blisko 25 proc.
  • Co trzecia domena .pl zarejestrowana w NASK tworzona była za pośrednictwem nazwa.pl.

Infografika: 25 lat polskiej domeny .pl

Polska domena (.pl) ma już 25 lat! (infografika)

Domeny internetowe na świecie

Światowy rynek domen 15 marca br. ukończył 30 lat. Pierwsza domena internetowa .com – Symbolics.com – została bowiem zarejestrowana 15 marca 1985 roku. Obecnie na świecie jest już ponad 293 miliony zarejestrowanych domen (wg DomainWire Stat Report, czerwiec 2015).

Według statystyk serwisu Web Technology Surveys z czerwca br. najpopularniejszą domeną na świecie jest .com – strony WWW z tą końcówką stanowią większość, bo aż 51,1% spośród ogólnej puli adresów internetowych.

Dużą popularnością (także w Polsce) cieszą się również domeny .eu. Według raportu EURid w pierwszym kwartale 2015 roku zarejestrowano ponad 200 tysięcy nowych domen europejskich. W Polsce liczba utrzymywanych domen .eu wzrosła o 5,3% względem poprzedniego kwartału i aż 17% względem analogicznego okresu w 2014 roku, co spowodowało, że nasz kraj, obok Chorwacji i Włoch, znalazł się w pierwszej trójce państw, które odnotowały największy wzrost w obszarze domen .eu. Domena .eu jest obecnie trzecią najchętniej zamawianą końcówką w Polsce, zaraz po rozszerzeniach .pl i .com.pl.

źródło: informacja prasowa