Użycie Androida i iOS-a na smartfonach i tabletach

W świecie mobilnych technologii to Apple generuje najwięcej newsów i budzi największe emocje podczas premiery nowego iPhone’a lub mobilnego systemu operacyjnego. Zobacz jak wygląda użycie na świecie systemu iOS i Android na smartfonach i tabletach.

Na tegorocznym WWDC, które odbyło się w tym tygodniu Apple zapowiedziało odsłonę nowego systemu mobilnego iOS 9 oraz muzyczną usługę Apple Music. Wciąż jednak trwa walka na iOS-a i Androida o jak największy udział na rynku mobilnym.

Zobacz jak wygląda procentowy udział obu systemów mobilnych na smartfonach i tabletach w latach 2012-2015. Analiza za ostatnie 3 lata pochodzi z raportu GlobalWebIndex przeprowadzonego w 33 krajach na świecie na internautach w wieku od 16 do 64 lat.

Na smartfonach Android ma ogromną przewagę nad iOS-em

Przyglądając się danym od 2012 roku widać wyraźną różnicę między użyciem mobilnego systemu operacyjnego Apple’a a systemem Google’a.

iOS niewątpliwie dominuje na takich rynkach jak USA i Wielka Brytania, ale w ujęciu globalnym tylko jedna piąta internautów korzysta z iPhone’ów z systemem Apple’a. Natomiast ponad połowa korzysta ze smartfonów działających w oparciu o system Android. .

Ale podczas gdy iOS nie może konkurować pod względem liczby użytkowników, może pochwalić się silnymi tendencjami demograficznymi. Wykorzystanie iOS-a jest znacznie wyższe wśród użytkowników z młodszych grup wiekowych i osób zarabiających więcej. Stąd też wyjaśnienie dlaczego Apple generuje wyższe zyski niż Android mający większy udział w rynku.

Kliknij poniższą grafikę, aby powiększyć.

Udział Androida i iOS-a na smartfonach i tabletach na świecie w latach 2012-2015

Użycie iPada jest wciąż mniejsze niż tabletów z Androidem

Android jest wyraźnym zwycięzcą, jeśli chodzi o liczbę używanych smartfonów z tym systemem. Ale mimo to iPad nadal jest postrzegany przez wielu jako wiodący tablet. Jednak Android również dominuje pod względem użytkowników korzystających z tabletów z tym systemem.

Chociaż różnica między Androidem i iOS-em jest znacznie mniejsza w przypadku tabletów niż smartfonów, to w dalszym ciągu system mobilny Google’a wyraźnie prowadzi:  14% internautów korzysta z iPada, a jedna piąta (20%) korzysta z tabletu z Androidem. Inne systemy operacyjne mają bardzo mały udział w rynku, co sprawia, że walka rozgrywa się głównie miedzy tymi dwoma graczami.

Podobnie jak w przypadku telefonów komórkowych, użytkownicy tabletu z iOS-em znajdują się w bardziej dochodowym segmencie.

Android jest obecnie numerem jeden pod względem liczby urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) i doskonale radzi sobie w pozyskiwaniu nowych użytkowników na rynkach rozwijających się. Ale to właśnie Apple posiada skuteczną machinę marketingową, która promuje pogląd, że iPhone i iPad są zdecydowanie bardziej zaawansowane i dostarczają lepszych doświadczeń.

Zobacz także nasze wykresy i infografiki w dziale mobiGRAFIKA,

źródło: GlobalWebIndex – Android mobile now has huge lead over iOS, iPad still behind Android for tablet usage