Björk w teledysku 360° VR

Najnowszy teledysk Björk pt. „stonemilker” z albumu „Vulnicura” (oryginalnie małymi literami) został nakręcony przy użyciu kamery 360 stopni.

Björk Stonemilker - teledysk w VR 360 stopni

Islandzka artystka Björk znana jest nie tylko ze świetnego brzmienia i wokalu, ale także niekonwencjonalnego podejścia do prezentowania swojej twórczości. Sławę zdobyła w 1995 roku piosenką „Oh So Quiet” – i nie musiała wtedy zakładać sukienki z mięsa.

Od zawsze była blisko nowoczesnych technologii, co słychać w jej utworach i entourage’u w wideoklipach i na koncertach. To, że artystka jest pozytywnie zakręcona nie trzeba Wam tłumaczyć. Nie zapomnę zabawnego wideo, w którym tłumaczy jak działają telewizory z ekranem CRT :-) Oczywiście nie bierzcie tego do siebie – to wyjątkowa interpretacja Björk.

Ale wracając do najnowszego teledysku do utworu „stonemilker” z najnowszej płyty „Vulnicura” trzeba dodać, że to najbardziej innowacyjne podejście do wideoklipu jak do tej pory. Piosenka pierwotnie zadebiutowała w marcu, jednak jedynym sposobem, aby doświadczyć działanie wirtualnej rzeczywistości w 360° było obejrzenie na żywo w MoMA PS1 w Long Island City lub za pomoca okularów Proteus VR w sklepach wytwórni Rough Trade w Nowym Jorku i Londynie. Ale teraz, film dostępny jest wreszcie w internecie!

Już teraz wideoklip stonemilker w technologii VR można obejrzeć także bez użycia specjalnych okularów do VR w internecie, na oficjalnym kanale Björk na YouTube’ie. Poniżej zamieszczam oficjalne wideo. Sprawdź sam, czy robi wrażenie?!

To liniowe i nieinteraktywne doświadczenia wirtualnej rzeczywistości wyreżyserował Andrew Huang z VRSE Works, pod którego dowodzeniem pracował cały sztab ludzi. Za niesamowity przestrzenny dźwięk 3D odpowiedzialni są specjaliści z 3DCeption i Two Big Years, a za montaż obrazu artyści 3D z Third Space Agency (3SA).

Jedno jest pewne, Björk być może rozpoczęła nową erę dla panoramicznych wideoklipów, które będziemy mogli oglądać je w wirtualnej rzeczywistości i poczuć się jak byśmy byli częścią tego widowiska.

Björk powiedziała, że dzięki teledyskowi chciała pozwolić widzom na przeniesienie się razem z nią na plażę, aby posłuchać jej utworu w niesamowitej scenerii dźwięku i obrazu.

źródło: engadget – Bjork out-Bjorks herself with wild 360 degree VR music video, Pitchfork – Björk Shares 360° Virtual Reality „Stonemilker” Video From this year’s Vulnicura